W jakich krajach dominuje ostra kuchnia?

Ostra kuchnia to domena przynajmniej kilku państw. Jednym z częściej naśladowanych w Polsce jest tak zwany nurt Tex-Mex, czyli kuchnia teksańsko-meksykańska. W Meksyku chili jest zakorzenione tak bardzo, że niektórzy uznają je za element lokalnej tożsamości. Występuje tam kilkadziesiąt gatunków tej papryczki, różniących się stopniem ostrości. Chili łączone jest z mięsami różnego typu, wykorzystywane w sosach, a nawet mieszane z czekoladą. Główny posiłek często stanowi tortilla z fasolą i ostrą salsą lub pikantne burrito z sadzonym jajkiem i awokado.

Popularnością wśród osób kochających ostre przyprawy cieszy się również kuchnia tajska. Wykorzystuje się w niej pikantne pasty curry, chili, kolendrę oraz imbir. Dużym wyzwaniem dla turystów jest neua pad prik, czyli swego rodzaju gulasz złożony z wołowiny, czosnku, ziół i prawdziwego gwoździa programu, czyli papryczki Birs’s Eye, uznawanej za jedną z najostrzejszych odmian chili na świecie.

Pikantna kuchnia to także domena Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza stanu Indiana, a także Chin. Z ostrych smaków słynie zwłaszcza prowincja Syczuan, której mieszkańcy chętnie wykorzystują imbir, cebulę, czosnek i chili. Sztandarową potrawą jest gulasz syczuański, który czasami przyczynia się nawet do drętwienia języka. Prawdziwy miłośnik pikantnej kuchni nie zrezygnuje również z potraw indyjskich. Jedną z najbardziej charakterystycznych jest wieprzowina Vindaloo, wzbogacona curry oraz ogromnymi ilościami papryczki chili. Tylko najwytrwalsi są w stanie pochłonąć całą porcję.

Przyprawy w ostrej kuchni

Ostre przyprawy w polskiej kuchni zagościły już na dobre. Chętnie wykorzystujemy je nawet do dań, w których pierwotnie próżno ich było szukać. Prawdziwą gwiazdą jest papryczka chili, warto jednak wiedzieć, że poszczególne warianty nie są sobie równe. Odmiany liczy się w setkach, a ich ostrość, za którą odpowiedzialna jest kapsaicyna, mierzy w skali SHU. Dominuje w tym zestawieniu indyjska papryczka Bhut Jolokia. W Polsce często wykorzystywana jest papryczka habanero, jalapeno i cayenne.

Do ostrych dodatków zaliczyć należy również imbir. Ma on piekący, lekko gorzki smak. Wykorzystywany jest do dań azjatyckich oraz różnego rodzaju napojów. Polacy często sięgają również po kurkumę - przyprawę o silnym zapachu i ostrym, palącym smaku. Nie sposób zapomnieć również o pieprzu, który królował w polskiej kuchni przez wiele lat. Jego owoce zbierane są w różnych fazach dojrzałości, stąd też duże zróżnicowanie produktów. W sklepach kupić można pieprz czarny, biały, zielony lub kolorowy.

Pomysły na ostre potrawy

Ostre potrawy to kategoria bardzo obszerna. Na naszej liście przepisów znaleźć można receptury rodzime, jak na przykład zupa paprykowa lub gulaszowa, jak również dania bardziej egzotyczne, wywodzące się z różnych stron świata. Na wyszczególnienie zasługuje meksykańska zupa z cieciorką, wieprzowina po seczuańsku czy tajskie ogniste zielone curry z dorszem.

Prawdopodobnie najostrzejszą zupą świata jest tajska Tom Yam Kung, czyli pikantna zupa z krewetkami. Jej przygotowanie jest bardzo łatwe, choć wymaga zgromadzenia odpowiednich składników. Na uwagę zasługuje także kurczak tandoori - dość skomplikowane, ale smaczne danie indyjskie oraz węgierski gulasz.

Z czym jeść ostre potrawy?

Nie wszyscy są oswojeni z pikantnymi smakami, a jednak ciekawość prowadzi ich do próbowania tych dań. Z czym spożywać ostre potrawy? Często popijane są one wodą, co stanowi błąd. Za ostrość wielu dań odpowiada kapsaicyna, nierozpuszczalna w wodzie, lecz w tłuszczach. Znacznie lepszym pomysłem jest więc popijanie ostrych dań tłustym mlekiem lub przepłukiwanie ust olejem roślinnym. Ważny jest też sposób jedzenia: im dłużej przeżuwamy, tym lepiej łączymy je ze śliną.