Smażenie kotletów schabowych, placków ziemniaczanych czy racuchów to cudowna i bardzo przyjemna czynność, ale pod warunkiem, że nie trzeba walczyć ze strzelającym olejem. Wie o tym każdy, kto chociaż raz w życiu doświadczył tego nieprzyjemnego, ale również bardzo niebezpiecznego zjawiska. Wystarczy tylko pomyśleć, co mogłoby się stać, gdyby kropla pryskającego tłuszczu dostała się do oka.

Niewiele osób o tym wie, ale zapobieganie temu powszechnemu problemowi jest dziecinnie proste. Aby uporać się z pryskającym tłuszczem, wystarczy dodać na patelnię odrobinę 1 taniego i powszechnie stosowanego produktu, który każdy ma swojej kuchni.

Dlaczego tłuszcz pryska podczas smażenia?

Wszystkiemu winna jest woda, która paruje. W czasie tego procesu krople wody są otulone przez warstwę oleju. Woda dąży do tego, żeby się wydostać do góry, przez to rozsadza tłuszcz i powoduje jego pryskanie. Dzieje się tak nie tylko, wtedy gdy do tłuszczu skapnie odrobina H2O, ale również, gdy smażymy produkty o dużej zawartości wody, takie jak rozmrażane mięsa, ryby czy warzywa.

Co robić, aby tłuszcz nie pryskał podczas smażenia?

Aby smażyć bezpiecznie i wygodnie, ale również bez ryzyka oparzenia, wystarczy zastosować prosty trik. Na patelnię wsypać 1 łyżeczkę soli, ale jeszcze przed wlaniem oleju.

Jak to działa? Sól ma działanie higroskopijne, co oznacza, że łatwo wchłania wodę. Kiedy posypujemy nią patelnię, płyn zostaje zatrzymany w środku. Należy pamiętać, aby przed wsypaniem soli na patelnię dokładnie osuszyć dłonie, gdyż każda kropelka, spływająca z naszych palców, spowoduje pryskanie.

Jak smażyć, żeby tłuszcz nie pryskał?

Metoda z solą skutecznie zwalcza pryskanie tłuszczu w czasie smażenia, ale innym sposobem jest zapobiegać temu zjawisku. Aby olej nie strzelał podczas smażenia, wystarczy trzymać się kilku podstawowych, ale również bardzo prostych zasad: 

  • przed wlaniem oleju na patelnię trzeba ją bardzo dokładnie wytrzeć. Można to zrobić bawełnianą ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Jeżeli dysponujecie większą ilością czasu, możecie patelnię lub garnek odstawić i zaczekać, aż dokładnie wyschnie,
  • zanim wrzucicie jedzenie na gorący olej, należy je porządnie osuszyć ręcznikiem papierowym, nawet jeżeli nie uda się pozbyć całej wody, to zminimalizujecie problem,
  • podczas smażenia, lepiej nie przykrywać patelni pokrywką. Parująca woda będzie zbierać się wewnątrz niej i przy podniesieniu, znów spłynie do oleju.