Ogórek w Suzdalu jest traktowany prawie jak honorowy obywatel miasta. Jest on aż tak ważny dla mieszkańców, że ci postanowili zorganizować mu szczególne święto – Festiwal Ogórka.  Festiwal został zainspirowany fińskim świętem czosnku i co roku, 18 lipca, czyli w czasie zbiorów tego warzywa przyciąga rzesze turystów.

Organizowany przez Muzeum Architektury Drewnianej i Życia Wsi festiwal obfituje w przeróżne formy rozrywki. Liczne zabawy, przedstawienia (z ogórkiem w roli głównej) konkursy  na zjedzenie jak największej ilości ogórków w określonym czasie oraz występy  zespołów folklorystycznych umilają czas.

Oczywiście oprócz zabawy jest też czas na konsumpcję dań z zielonym warzywem. Jak twierdzą Rosjanie, ciężko wyobrazić sobie ich potrawy bez towarzystwa ogórka. Dlatego też w trakcie festiwalu zwiedzający mogą dowiedzieć się niezbędnych informacji o odmianach ogórków i zasadach ich uprawy. Prezentowane są warzywa o przeróżnych kształtach, kolorach, długościach i rodzajach oraz przygotowane na przeróżne sposoby.

Pomysł na zorganizowanie Festiwalu Ogórka ma uzasadniony powód, który liczy sobie wiele lat. Otóż  uprawa tego warzywa w rejonach położonych wokół miasta to przeszło 500-letnia tradycja. Rejon ten jest jednym z największych producentów ogórków w kraju, a z jego uprawy lub przetwórstwa żyje wielu mieszkańców miasta.

My Polacy jednak nie pozostajemy w tyle, jeśli chodzi o oddawanie czci temu zielonemu warzywu. W Kaliszu Pomorskim  również tradycyjnie obchodzi się święto ogórka. W latach 50. w tej miejscowości  istniała przetwórnia specjalizująca się właśnie w tych warzywach. Wytwarzano je w pochodzący ze wschodu sposób, a mianowicie zatapiając je umieszczone w beczkach na cały rok w jeziorze.

Pod koniec lipca w mieście odbywa się Festiwal nad Jeziorem Ogórkowym a w ramach tego wydarzenia  otwiera się Wioska Ogórkowa,  w której  znajduje się Chata Pamięci Ogórkowej i ogórkowy sklep. Oczywiście w Wiosce Ogórkowej spróbować można ogórkowych specjałów oraz innych smakołyków – smalcu, kaszy z grzybami czy placków ziemniaczanych.

Najbardziej widowiskowym momentem podczas dwudniowego święta jest tradycyjne topienie i wyławianie zatopionych rok wcześniej beczek z ogórkami.

Dowiedz się co myślą Użytkowniczki o ogórkach

Zapoznaj się też z przepisami z użyciem ogórków:

Ogórki nadziewane tuńczykiem

Kuskus z mozzarellą i ogórkiem małosolnym

Ogórki z curry

Nadziewane ogórki