Czym właściwie są nowalijki? Przeglądając przepisy w Internecie, natknąć się można na przepisy na sałatki z nowalijkami. Wśród składników wymieniane np. są: sałata lodowa, sprowadzana z Włoch rukola czy czerwona cebula. Czyli warzywa, które nowalijkami wcale nie są. W podobną pułapke wpaść można "na straganie w dzień handlowy", kiedy to sprzedawcy swoje produkty reklamują jako młode, wiosenne nowalijki.

Co to są nowalijki?

Warto więc usystematyzować wiedzę na temat nowalijek, by wiedzieć, co kupujemy. Słownik informuje nas, że: nowalijki to młode jarzyny, ukazujące się po raz pierwszy w danym roku”. Jednak w obecnych czasach większość warzyw i owoców dostępnych jest w sprzedaży przez cały rok. Dlatego czasem określenie, jakie warzywa i owoce nowalijkitraktowane są jako nowalijki, jest zadaniem dość trudnym.

Niniejszym więc przedstawiamy rzetelną nowalijkową listę:

Rzodkiewka – jest to jedno z najpopularniejszych warzyw zwiastujących nadejście wiosny. Dzięki temu, że wykazuje dużą odporność na niskie temperatury, uprawia się ją już od wczesnej wiosny. Jeśli kupujemy rzodkiewkę ze sprawdzonego miejsca, od ekologicznego rolnika lub uprawiamy ją we własnym ogródku, młode rzodkiewki zjadać można z całymi liśćmi, które są nawet bogatsze w składniki odżywcze niż same różowe korzenie.

Sałata – choć dostępna cały rok, zaliczana jest do nowalijek. Sałata jest jednym z najpopularniejszych i najwcześniejszych działkowych świeżych warzyw. Jednak wiosną jest łatwiej niż zimą „upolować” ciekawe, mało znane odmiany tego zielonego, liściastego warzywa.

Kalarepa – jest kolejnym warzywem, którego rozsadę zaczyna się od połowy kwietnia. Nie jest tak popularna jak pomidory czy ogórki, jednak jest warzywem idealnym nie tylko do chrupania na surowo, ale i świetnie spisującym się warzywo do obróbki termicznej.

Może być więc podawana jako zarówno jako sałatka z kalarepy, jak i zupa-krem. I nie tylko!

 

Szpinak – choć w Polsce dużą popularnością cieszy się przede wszystkim szpinak mrożony, warto spróbować młodych liści szpinaku. Pasują one do większości sałat, makaronu, idealne również po ugotowaniu na parze. A np. szpinak z czosnkiem to idealny dodatek do makaronowych sałatek. Zresztą przepisy ze szpinakiem sprawdzają się przy każdej okazji.

Rabarbar – dla wielu jest to synonim wiosny w pełni. Choć rabarbar używany jest głównie do słodkich wypieków i deserów, jest to warzywo. Młody, cienki rabarbar nie wymaga obierania ze skórki. 

nowalijki

Pomidory – to kolejne warzywo dostępne w sklepach przez cały rok. Jednak chyba większość z nas przyzna, że najlepiej pomidory smakują latem, gdy są jędrne, mocno czerwone i pełne słońca.


Botwinka
młode buraczki zwiastują nadejście wiosny. Chłodnik (np. z botwinki, rzodkiewki i szpinaku) lub zupa botwinkowa (np. z fetą)przygotowana z młodych liści buraczków i małych korzeni to świetne danie na późnowiosenny obiad. 

Ogórki – jedno z ulubionych nowalijkowych warzyw. Młode ogórki świetnie smakują jako ogórki małosolne, do przygotowywania zup, sałatek czy mizerii. Mają cienką skórkę, dzięki czemu nie trzeba ich obierać.

Marchew – młoda marchewka, choć nie tak duża jak ta tradycyjna, całoroczna, jest za to dużo smaczniejsza i aromatyczna. Świetnie sprawdza się też jako element dekoracji dania. Przede wszystkim jednak marchewka świetnie sprawdza się w wszelkiego rodzaju przepisach - nieraz naprawdę zaskakujących!

Kapustamłodą kapustę przygotowuje się znacznie krócej niż jej większą wersję. Jest delikatniejsza i mniejsza. Świetnie smakuje jako składnik zup i przede wszystkim zasmażana kapusta czy bigos z młodej kapusty. Kapusta ponadto jest bardzo zdrowa i powinna być częstym gościem na naszych stołach!

Ziemniaki – to jedno z najbardziej lubianych warzyw na wiosnę. Młode ziemniaki nie wymagają obierania, a jedynie dokładnego wyszorowania. Najlepsze są podane z koperkiem, kefirem i jajkami sadzonymi, choć towarzyszą wielu wiosennym daniom.