Wrocławski, przepiękny Rynek, to moc atrakcji i spory wybór restauracji. Na amatorach kuchni włoskiej i poszukiwaczach miejsc niezwykłych z pewnością zrobi wrażenie Novocaina, restauracja mieszcząca się u zbiegu Rynku i Placu Solnego.

Przekraczając  jej próg wchodzimy do innego świata. Otwiera się przed nami inna epoka. Dominacja koloru złota i koloru bordo, bogato zdobione ramy obrazów, fotele w podobnym stylu przywodzą pierwszą myśl, ze przenieśliśmy się do baroku. Brakuje tylko, aby przy stolikach siedzieli goście w strojach z epoki, a kelnerzy w przypudrowanych perukach serwowali im dania… Jednak po chwili zauważamy, że te bogato zdobione ramy obejmują obrazy zupełnie współczesne. W kilku z nich zostały umieszczone również plazmy, które stały się ruchomymi obrazami pokazującymi ciekawe miejsca Wrocławia. Uwagę zwracają również secesyjne, ornamentowe barierki oraz  meble, piękna komoda, bieliźniarka stojąca nieopodal baru i piękne bliźniacze ażurowe schody, które prowadzą na antresole mieszące się w dwóch przeciwległych końcach restauracji. Antresole są doskonałym pomysłem na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni w tej nie za dużej restauracji. Są też miejscem, gdzie w intymnej i romantycznej atmosferze można zjeść kolację we dwoje. Schody prowadzące ku antresoli, choć piękne, mogą okazać się pewną niedogodnością w wypadku, kiedy wchodzi się po nich w wysokich obcasach, ale nagrodą za trud wejścia będzie m.in. piękny widok na restaurację.

Połączenie kilku nurtów, stylów dało mieszankę niezwykle ciekawą, niebanalną i bardzo charakterystyczną. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. To tak, jak z miłością. Można zakochać się od pierwszego wejrzenia. I tak jest właśnie z Novocainą, można ulec jej urokowi od pierwszego wrażenia…

Ale o jakości miejsca nie decyduje przecież tylko jego wystrój.  Każde miejsce tworzą ludzie. Obsługa jest na wysokim poziomie. Kulturalna, dyskretna, zawsze na miejscu. Profesjonalna.

Menu kusi swoją różnorodnością a gustownie oprawione karty zachęcają do wyboru. Możemy spróbować tradycyjnych włoskich kanapek panino, możemy zjeść bruschettę, carpaccio . Można wybierać spośród wielu makaronów podawanych na różne sposoby. Zjemy tu również pizzę, przeróżne sałatki , ryby, zupy, dania z mięsa wieprzowego, wołowego oraz drobiowego. I oczywiście pyszne desery. Równie bogata jak karta menu, jest karta win. Grzech byłby z niej nie skorzystać.

Na złożone zamówienie nie czekaliśmy zbyt długo, krócej niż zaznaczono to w karcie. Czekając, piliśmy sok ze świeżych pomarańczy, w tle rozbrzmiewała muzyka. Muzyka w dobrym tonie.

Mój zapiekany makaron Cannelloni agli spinaci, rureczki makaronowe nadziewane szpinakiem z serem ricotta w sosie śmietanowym z orzeszkami macadamia, był delikatny w smaku, bardzo smaczny.  Dobrze skomponowało się z nim chilijskie wytrawne białe chardonnay. Mąż postawił na danie z mięsem w roli głównej. Scaloppine al funghi, polędwiczki wieprzowe zawijane w boczku z sosem z podgrzybków, w towarzystwie pieczonych ziemniaczków z ziołami z dodatkiem warzyw z patelni okazały się również daniem smacznym. Gdyby były odrobinę bardziej miękkie, byłyby wręcz idealne.

Po kolacji nie mogliśmy odmówić sobie wypicia kawy. Kawa również była bardzo dobra, a podane, spienione mleko, co bardzo ważne, było ciepłe.

Jednak punktem kulminacyjnym wieczoru był deser, tiramisu. Podobno najlepsze w mieście, jak usłyszeliśmy. Śmiem twierdzić, że najlepsze nie tylko we Wrocławiu. Było wyśmienite. Delikatne, z lekko wyczuwalnym likierem migdałowym. Doskonałe. W tym miejscu bardzo dziękujemy Pani menadżer i obsłudze Novocainy. Byliśmy tym gestem mile zaskoczeni.

Wychodząc, wiedzieliśmy, że zamykamy za sobą drzwi do miejsca pełnego osobliwego klimatu, robiącego wrażenie swoją szatą i kuchnią, zapadającego w pamięć, miejsca, w którym podają najlepsze tiramisu, jakiekolwiek przydarzyło nam się do tej pory spróbować…

Za zaproszenie dziękujemy redakcji Polska Gotuje oraz restauracji Novocaina we Wrocławiu.

Więcej wiadomości na temat restauracji Novocaina można znaleźć pod adresem: http://www.novocaina.com/.

Dorota Urbańska