Przepis i schemat na wykonanie tego zdjęcia.

Zdjęcie należy wykonać w ciemnym  i długim pomieszczeniu (najlepiej w nocy).

Ustawiamy aparat na statywie, ponieważ będziemy fotografować na długich czasach (około 1/30 sekundy).

Raczej długi obiektyw (ja fotografowałem 70-200mm) jeśli nie macie teleobiektywu to nic nie szkodzi.

  • Zdjęcia wykonywane aparatem z teleobiektywem (lub dużym zoomem w aparatach z niewymiennym obiektywem) należy wykonywać z większej odległości.
  • Natomiast jeśli masz obiektyw "portretowy" lub podobny (albo słaby zoom w aparacie) to musisz fotografować z mniejszej odległości.

Ja ustawiłem fotografowane obiekty na czarnej pleksi, która miała połysk, ale to nie jest wymóg.

Aby złapać ostrość musisz oświetlić obiekt fotografowany, do tego celu przydaje się latarka. W moim przypadku obie latarki świeciły cały czas z zaznaczonych miejsc, na wysokości obiektów fotografowanych.

Lampa flash była również na tej samej wysokości i oświetlała z lewej strony - na niej ustawiłem minimalną wartość błysku.

Teraz najważniejsze, światełka w tle, użyłem światełek choinkowych, ale mogą być to dowolne inne, ważne aby były małe i było ich dużo (np. świeczki). Światełka muszą być w odległości paru metrów od obiektu fotografowanego (u mnie około 4,5 metra).

Jeśli nie masz takich źródeł światła to możesz użyć czegoś co dobrze odbija światło ("anielski włos" na choinkę, celofan, pogniecione i wyprostowane sreberko od czekolady), ale w tym przypadku dochodzi dodatkowe źródło światła bocznego (lub dolnego, górnego) na to tło. W tym przypadku masz większą opcje manewrowania intensywnością światła w tle. Możecie też użyć szyby z drzwi łazienkowych, o ile jest ona chropowata.

I to wszystko. Powodzenia przy robieniu zdjęć karnawałowych :)