Jak sama nazwa wskazuje, powoduje redukcję cieni całkowicie albo do minimum. Rozwiązanie bardzo dobre do fotografowania błyszczących powierzchni (szklanki, metalowe puszki, itp.).

Sześcian o dowolnej wielkości powleczony półprzepuszczalnym materiałem z dziurą na jednej ze ścianek bocznych. Można go wykonać tanim kosztem ze starego prześcieradła i rurek pcv/drutu/metalowych prętów.

Jest to dobre rozwiązanie dla tych którzy mają mało miejsca w swoim mieszkaniu i/lub nie mają możliwości stworzenia tła dla swoich zdjęć. Taki namiot jest często wykorzystywany przy robieniu zdjęć reklamowych.Namiot bezcieniowy

Przy fotografowaniu w takim namiocie można wykorzystać nawet tylko jedną lampę i może być to światło ciągłe lub flash. Jednak im więcej światła tym lepiej. Dlatego wskazane są trzy lampy.

Założenie tego cuda jest takie by rozpraszać i zmiękczać światło... czyli taka sama zasada jaką stosowaliśmy w jednej z poprzednich lekcji.

Pokażę wam różnice między fotografowaniem w namiocie

i bez (oba zdjęcia wykonane z przy użyciu jednej lampy systemowej).

Na drugim zdjęciu wyraźnie widać cienie które mają ostre krawędzie (patrz żółta wstążka). Zwróć też uwagę na zieloną wstążkę i światło jakie odbija, po prostu w niektórych miejscach świeci się, aż za bardzo. Kolory są także nie do przyjęcia.

 Aby zrobić prawidłowo zdjęcie nie trzeba wielkiej filozofii. Lampy ustawiamy na zewnątrz w pewnej odległości (zależnie od intensywności światła). Pamiętaj by światłem stałym nie zapalić namiotu. Obojętnie jak ustawisz lampę/lampy (byle nie pojedynczą z tyłu) i oczywiście światło lampy musi być skierowane do wnętrza namiotu.

Możesz ustawić dwie lampy po bokach (tak jak na pierwszym zdjęciu) świecą one z góry pod kątem mniej więcej 45 stopni w dół. Jeśli masz jedną lampę to możesz oświetlać nią tak samo lub przestawić ją do przodu. Możesz też oświetlać na wysokości namiotu.

Lub zastosować światło z trzech punktów, frontowe i dwa boczne.

Wszystko zależy od tego jakie zdjęcia preferujesz.

I pamiętaj by dla dobrego efektu (redukcji wszelkiego rodzaju niepotrzebnych odbić w powierzchniach refleksyjnych) należy zamknąć frontową ściankę i fotografować przez nacięcie na niej (wkładając przez nią obiektyw).