W sklepach można dostać przeróżne flamastry i stemple do dekorowania jajek. Najmłodszym z pewnością spodoba się ten sposób rysowania, w szczególności jeśli będą mogły one mazać po jajkach do woli.

Jeśli jednak chcemy, by nasze jajka ładnie wyglądały, warto zrobić je z dziećmi wspólnie i pokazać inne metody ozdobienia jaj. Zanim jednak przystąpimy do pracy musimy jajka najpierw opróżnić z zawartości - surowego białka i żółtka. Najłatwiej w tym celu zrobić wydmuszkę, delikatnie nakłuwając drutem lub igłą skorupkę jajka po obu jego „biegunach”. Przez jedną z dziurek dmuchamy do środka, przez drugą zawartość jaja nam wypłynie. Tak powstałe wydmuszki przepłukujemy i o odkładamy do wyschnięcia.

Innym sposobem jest ugotowanie jajek na bardzo twardo. Jest to łatwiejszy sposób niż wydmuszka, wymaga on jednak szybkiego spożycia jajek, co będzie się wiązało ze zniszczeniem dekoracji.

Jajka zdobione wstążką

To prosty sposób na zupełnie inne pisanki, które nie tylko posłużą jako element święconki, ale i świetny dodatek do dekoracji mieszkania. Jajka możemy wcześniej pokolorować barwnikiem, ale pięknie będą się też prezentowały w swoim naturalnym kolorze. By uzyskać jak najlepszy jajefekt warto eksperymentować z fakturami, wzorami i kolorami wstążek, które kupimy je w każdej pasmanterii. Wstążki mogą być cienkie, wtedy można owinąć nimi jajko kilka razy lub grubsze.

Na wewnętrznej stronie wstążki stawiamy kropki klejem, najlepiej białym, nie tym do papieru. Delikatnie owijamy wstążkami jajko i chwilę trzymamy, by klej zasechł.

Jajka z listkiem

Do takich jajek potrzebujemy małe listki, na przykład natkę pietruszki, lub koperek, białko jajka, pończochę lub gazę oraz barwniki.

Spodnią część liścia smarujemy białkiem i przyklejamy je do skorupki. Następnie owijamy delikatnie jajko gazą lub wkładamy je w pończochę i mocno związujemy nitką na końcach, by liść nie przesunął się. Tak przygotowane jajka wkładamy do barwnika – naturalnego lub ze sklepu a po czasie aż „złapią” kolor wyjmujemy i odstawiamy do wyschnięcia. Następnie odwiązujemy z pończochy i odklejamy liść.jajka

Jajka przepiórcze

Jajka przepiórcze, choć pięknie wyglądają, nie cieszą się kuchni polskiej tak dużym powodzeniem jak ich większe, kurze odpowiedniki. Możemy jednak ozdobić jajka w przepiórcze plamki, dzięki czemu otrzymamy tradycyjne pisanki w nowej, niebanalnej aranżacji. Jeśli ułożymy je w naczyniu przypominającym tekturowe pudełko na jajka lub w gniazdkach wykonanych z cienkich gałązek, mchu czy trawy dekoracja zrobi furorę. 

W brązowej farbce do jajek zanurzamy szczoteczkę do zębów i delikatnie robimy nią kropki i ciapki na powierzchni jajka. Wzór będzie wyglądał ciekawie jeśli zróżnicujemy nacisk i jego intensywność, dzięki czemu uzyskamy plamki o różnej wielkości i rozmieszczeniu.

Jajka przecierane

To prosty i szybki sposób, który skutkował będzie nietypowym efektem.

Jajka zanurzamy w kolorowych barwnikach, aż skorupka nabierze jajkakoloru. Wyjmujemy je i zanim zdążą wyschnąć, przecieramy na różne sposoby drucianym czyścikiem, którego używamy w kuchni. Sposobów przecierania jest wiele – może być to ruch kolisty, podłużne lub poprzeczne paski. Jajka zostawiamy do wyschnięcia, a następnie smarujemy cienką warstwą oleju.

Jajka zdobione sznurkiem

Do ozdobienia jajek tym sposobem przyda nam się bawełniany sznurek lub gumki recepturki. Każde jajko mocno obwiązujemy na wiele razy sznurkiem lub ciasno owijamy wokół skorupki gumki recepturki. Zanurzamy jajka w barwniku na kilka minut, osuszamy i zdejmujemy sznurek/gumkę recepturkę.

Do tak zdobionych jaj lepiej sprawdzą się jajka ugotowane na twardo, bo zbyt mocne związanie wydmuszki sznurkiem może spowodować jej pęknięcie.

Przeczytaj skąd wzięło się malowanie jajek:

Tradycja malowania jajek