Czy orzechy włoskie mogą być delikatne w smaku? Jak najbardziej. Wystarczy tylko przygotować je do jedzenia w odpowiedni sposób. Zobaczcie, co zrobić, aby zniwelować ich gorzki posmak.

Dlaczego orzechy włoskie są gorzkie?

Wielu z nas smak tego produktu kojarzy się z goryczą, tymczasem sprawcą tego posmaku jest jedynie jego skórka, a sam orzech wcale nie jest gorzki. Należy jednak zaznaczyć przy tym, że w skórce gromadzi się nie tylko ten charakterystyczny smak, ale i najwięcej dobroczynnych antyoksydantów, więc jeśli bardziej zależy wam na wartościach odżywczych orzechów, niż ich smaku, to warto, choć czasem schrupać je razem ze skórką. 

Jak pozbyć się gorzkiego smaku orzechów włoskich?

Aby pozbyć się charakterystycznego smaku, wystarczy gotować obrane orzechy w mleku przez około 5 minut. Po tym czasie wystarczy wyłowić je za pomocą łyżki cedzakowej i lekko osuszyć na ręczniku papierowym. Po takim prostym zabiegu orzechy będą zachwycały delikatnym smakiem bez cienia goryczki. Jeśli nie macie pod ręką mleka, orzechy możecie też po prostu sparzyć wrzątkiem, najlepiej 2-3 razy. Przelewanie gorącą wodą sprawi, że brunatna skórka zmięknie i łatwo odejdzie od jasnego miąższu orzecha.

Orzeszki można też podsmażyć na suchej patelni lub prażyć przez 10 minut w piekarniku rozgrzanym do 190 stopni. Ta metoda zadziała w podobny sposób i pozwoli szybko pozbyć się ciemnobrązowych łupinek. Po upieczeniu takie orzeszki należy przesypać do słoika i delikatnie nim potrząsać, a sucha, chrupiąca skórka sama odpadnie.

Kiedy orzechy włoskie są zepsute?

Musimy jednak pamiętać, że choć gorycz jest cechą rozpoznawczą orzechów, to czasem może być oznaką ich zepsucia. Takich orzechów nie uratuje już żadna z powyższych metod i zdecydowanie nie powinno się ich jeść. Jeśli są przechowywane w zbyt wysokiej temperaturze, to staną się zjełczałe, natomiast gdy trzymamy je w wilgotnym miejscu, prędzej czy później spleśnieją.