Duży wybór produktów instant w sklepach sugeruje, że Polacy lubią przygotowywać potrawy szybko i bez zbędnego brudzenia się. Jednak zapominamy, że niektóre dania można równie szybko przygotować, bez użycia produktów w proszku. Jeśli chcemy przygotować budyń w domu, nie potrzebujemy wymyślnych składników, a podstawowe produkty, które znajdziemy w każdej kuchni. Poza tym, zawsze możemy dodać do niego akurat te składniki, które mamy pod ręką lub te, na które akurat mamy ochotę. Kolejną zaletą jest to, że unikniemy sztucznych aromatów, zastępując je naturalnymi składnikami.

Aby przygotować domowy budyń potrzebujemy oczywiście mleko, budmąkę ziemniaczaną, która zagęści całość, cukier według uznania. Niektórzy dodają pół na pół mąki ziemniaczanej i pszennej. Są też przepisy, gdzie dodatkowo do masy wbija się żółtka, które również mają odpowiadać za kremową i gęstą konsystencję. Wszystko więc zależy od tego, jaki budyń odpowiada nam najbardziej.

Część mleka wlewamy do rondelka, dodajemy cukier, doprowadzamy do wrzenia. W pozostałej ilości mleka rozpuszczamy mąkę, bardzo dokładnie mieszamy, by uniknąć powstania grudek (najlepiej wsypywać mąkę stopniowo lub zmiksować całość blenderem). Gdy mleko w rondelku się zagotuje, zmniejszamy gaz i wlewamy mleko z mąką, dokładnie mieszamy całość. Dodajemy masło i gotujemy przez 5 minut.

Dodatek masła zapobiec ma powstaniu grubego kożucha, jeśli jednak jemy budyń jeszcze ciepły, można tłuszcz pominąć.bud

Powyższy przepis, to przepis-baza, za pomocą którego, dzięki odpowiednim dodatkom, otrzymamy inne pyszne wariacje smakowe.

Jeśli zależy nam na budyniu waniliowym – najlepiej dodać do mleka wyskrobane ziarenka z wanilii w laskach, wtedy smak będzie naprawdę aromatyczny i naturalny.

Budyń czekoladowy otrzymamy dodając kakao do mleka, a dla tych, którzy lubią bardzo czekoladowe smaki, polecam dodać jeszcze czekoladę w kostkach – gorzką lub mleczną. Można wrzucić ją do gotującego się mleka lub dodać na sam koniec, posiekaną, by powoli rozpuściła się w ciepłym budyniu.

Kokosowe smaki otrzymamy, gdy zwykłe mleko zastąpimy tym kokosowym, natomiast owocowe budynie stworzymy, dodając do masy mleczno-mącznej puree z ulubionych – najlepiej sprawdzą się truskawki, maliny.

Zapoznaj się z innymi domowymi sposobami na półprodukty:

Nie kupuj półproduktów – sos vinegret

Nie kupuj półproduktów - musztarda

Nie kupuj półproduktów – kostka rosołowa

Nie kupuj półproduktów – ketchup

Nie kupuj półproduktów – majonez

Nie kupuj półporduktów - ćwikła

Nie kupuj półproduktów - twaróg

Nie kupuj półproduktów - jogurt

Nie kupuj półproduktów - sos pomidorowy

Nie kupuj półproduktów - salsa