Aromatyczna kawa na rozpoczęcie dnia to nieodłączny element porannego rytuału wielu z nas. Aby cieszyć się pełnią jej smaku, konieczne jest zainwestowanie w ekspres do kawy. Jaki jednak wybrać? Gama produktów jest tak różnorodna, że zmierzenie się z tym wyzwaniem potrafi przyprawić o zawrót głowy. Czym kierować się przy wyborze ekspresu do kawy? Przekonajmy się.
Na początku poznajmy rodzaje ekspresów – to na pewno ułatwi nam poruszanie się w tym temacie i wyselekcjonowanie tych, z których będziemy wybierać. Wyróżniamy zatem ekspresy przelewowe, kapsułkowe, kolbowe oraz automatyczne. Wszystkie oprócz pierwszego to ekspresy ciśnieniowe. Poznajmy nieco lepiej sposoby funkcjonowania każdego ze wspomnianych urządzeń.

Ekspres ciśnieniowy kapsułkowy

Ten rodzaj ekspresu pozwoli na niezwykle szybkie przygotowanie kawy. W kapsułkach najczęściej znajduje się kawa rozpuszczalna i dla niektórych to już wystarczający argument, by od razu przekreślić tego typu sprzęt. Pojawiają się też kapsułki z kawą mieloną, ale to na razie rzadkość. Do wyboru mamy różne typy, a nawet smaki napojów. Co by jednak nie mówić, jesteśmy ograniczeni asortymentem jednego producenta. Ekspres kapsułkowy nie zajmuje dużo miejsca, cechuje go szybkość przygotowania kawy i łatwość obsługi. Jedyne, co musimy zrobić, to włożyć kapsułkę i nacisnąć przycisk. Nie ma konieczności pienienia mleka. Musimy jedynie wybrać kapsułkę, z której otrzymamy kawę z mlekiem. Nie będzie też wiele do czyszczenia. Można powiedzieć, że jest to najbardziej wygodny i prosty system parzenia kawy wśród ekspresów ciśnieniowych. Idealny dla osób zabieganych i o niewygórowanych wymaganiach. Zwróćmy jednak uwagę, że przyrządzanie kawy z kapsułek będzie kosztować nas więcej w porównaniu z kawą zwykłą.

Ekspres ciśnieniowy automatyczny

Sprzęt ten daje nam szeroki wachlarz możliwości. Ma wbudowany młynek, dzięki czemu nie musimy poświęcać dodatkowo czasu na mielenie ziaren ani pieniędzy na zakup młynka. Ekspresy automatyczne są niezwykle intuicyjne. Możemy zmieniać ustawienia, jak tylko chcemy, m. in. regulować moc kawy, ilość mleka, wybierać rodzaj napoju czy też jego rozmiar. Ekspres bezmleczny zmusza nas do własnoręcznego pienienia mleka w metalowym dzbanku przy użyciu dyszy. Ekspresy mleczne natomiast same pobierają mleko, które w odpowiedniej ilości i formie trafia wprost do filiżanki. Nie musimy być baristami, by cieszyć się świetną, świeżo mieloną kawą i to bez wielkiego wysiłku. Nie potrzeba nam też żadnych dodatkowych akcesoriów. Automatyczny proces mycia nie wymaga od nas wiele, a urządzenie samo sygnalizuje, kiedy należy go przeprowadzić.

Ekspres ciśnieniowy kolbowy

Jest to już wyższa półka, jeśli chodzi o ekspresy do kawy. Jeżeli ważne jest da nas zmielenie ziaren tuż przed przyrządzaniem kawy, konieczne będzie zakupienie młynka. Biorąc pod uwagę wszystkie czynności, jakie musimy wykonać, by w końcu móc delektować się aromatyczną kawą, czas przygotowania napoju jest stosunkowo długi. Mamy jednak dzięki temu większą kontrolę nad całym procesem, co dla wielu może być czynnikiem decydującym. Istnieje możliwość spienienia mleka dzięki przeznaczonej do tego dyszy. Ekspresy tego typu mają automatyczną funkcję czyszczenia, nie musimy się więc tym specjalnie martwić. Jeśli nie jesteś wiecznie spóźniony i masz wystarczającą ilość czasu na kawowy rytuał, rozważ kupno ekspresu kolbowego.

Ekspres przelewowy

Wiele osób w kawie ceni sobie prostotę. Ekspres przelewowy to sprzęt idealny do przyrządzania zwykłej czarnej kawy. Jeśli tak właśnie brzmi definicja twojej ulubionej kawy, ten ekspres może być dla ciebie dobrym wyborem.  Wody nie poddaje się działaniu wysokiego ciśnienia, jak w przypadku ekspresów ciśnieniowych. Jedynie odpowiednio podgrzana kapie na papierowy filtr, do którego wcześniej należy nasypać zmieloną kawę. Zaparzona kawa powolutku przesiąka przez filtr i ląduje w dzbanku. Zaletą tego typu mechanizmu jest możliwość przygotowania dużej ilości kawy naraz. Zbiornik na wodę oraz dzbanek mogą mieć pojemność nawet do 2 litrów. Nie mamy natomiast możliwości spienienia mleka. Napotykamy też konieczność zakupu dodatkowych akcesoriów, chociażby młynka do mielenia ziaren (tylko nieliczne ekspresy mają młynek wbudowany). Można oczywiście kupować kawę mieloną, pozbawiamy się jednak w ten sposób jej niepowtarzalnego smaku i aromatu.

Pomijając wszelkie wyżej opisane funkcje, wady i zalety, podstawowym czynnikiem, jaki będzie miał wpływ na naszą decyzję, będą oczywiście możliwości finansowe. Najbardziej przystępne będą ekspresy przelewowe, nieco droższe – kapsułkowe. Wszystko zależy jednak od parametrów - znajdziemy ekspresy przelewowe nawet droższe od ciśnieniowych. Ekspresy kolbowe oraz automatyczne to wyższa półka cenowa, a im bardziej zaawansowana technologia, tym wyższej ceny możemy się spodziewać. Razem z ceną będzie rosła jednak jakość kawy.
Przy dokonywaniu wyboru każdy z nas musi odpowiedzieć sobie na pytanie, w którym miejscu spotykają się nasze wymagania jakościowe oraz kwota, jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć na ten cel