Typowe dla niej czarnobiałe pnie trudno pomylić z jakimkolwiek innym drzewem. Brzoza, bo o niej mowa, jest od wieków znana w zielarstwie, a jej właściwości wykorzystywane także i dziś. W Polsce brzozy szumią nie tylko w lasach i gaikach. Porastają one również podwórka, parki i ogrody. Najpopularniejszym "przetworem" z brzozy jest sok brzozowy (zwany też oskołą lub wodą brzozową). Jest on pozyskiwany na przełomie marca i kwietnia, najczęściej z pnia. Wodę brzozową możecie pić, a także używać jako wcierkę wzmacniającą do włosów oraz tonik do twarzy. Można ją też kupić w sklepie. Z liści brzozy, zarówno suszonych, jak i świeżych, pozyskacie za to dobroczynny dla samopoczucia i urody napar. Dlaczego warto zaparzyć liście brzozy – co oddadzą gorącej wodzie?

Herbata z liści brzozy - właściwości

Napar z liści brzozy możecie pić i stosować zewnętrznie. Świeżo zaparzone liście brzozy działają moczopędnie, pomagają w odchudzaniu (przyspieszają metabolizm i pozwalają się pozbyć nadmiaru wody w organizmie), a po przestudzeniu przydają się jako wcierka i nabłyszczająca płukanka do włosów. Pobudza on ich wzrost i je wzmacnia. Jako tonik, do przemywania skóry, poprawiają jej wygląd i pomagają regulować produkcję sebum – napar powinny więc polubić osoby z tłustą, trądzikową cerą. Herbata z liści brzozy przydaje się również podczas infekcji, ponieważ działa przeciwzapalnie, wspiera regenerację, pomaga obniżyć temperaturę ciała i oczyszcza organizm. Będzie też przydatna przy problemach reumatologicznych. 

Liście zawierają m.in. flawonoidy, saponiny garbniki, olejki eteryczne i witaminę C. Są też pełne soli mineralnych: związków wapnia, potasu, żelaza, cynku, magnezu i manganu. 

Herbata z liści brzozy - jak ją zrobić?

Składniki:

  • garść świeżo zerwanych liści brzozy lub 1-2 łyżki suszonych
  • 1 szklanka wrzątku 

Sposób przygotowania: 

  1. Liście starannie umyjcie, wrzućcie do imbryczka lub filiżanki i zalejcie wodą;
  2. Parzcie pod przykryciem przez 15-20 minut;
  3. Po przestudzeniu napar popijajcie małymi łykami przez cały dzień - między posiłkami.

Liście brzozy działają nie tylko na rzecz waszego samopoczucia. Dbają też o czystość powietrza. Dzięki zawartości srebra poprawiają jego jakość – jonizują je ujemnie, co pomaga je oczyścić. Pomagają walczyć z negatywnym wpływem spalin i innych zanieczyszczeń.