Farsz grzybowy lub kapuściano-grzybowy wykorzystuje się nie tylko do pierogów. Krokiety, paszteciki i uszka z takim nadzieniem to prawdziwe delicje, chętnie jadane przez całą rodzinę. Podstawą farszu są oczywiście grzyby, które powinny dodawać farszowi aromatu i smaku, jak również być delikatne i rozpływać się w ustach. 

Jak namoczyć grzyby w mleku? 

Zazwyczaj suszone grzyby moczy się w zimnej lub ciepłej wodzie. Istnieje jednak staropolski sposób, który dodaje grzybom łagodności, niewyobrażalnie je zmiękcza i zapewnia szybszą obróbkę termiczną. Wystarczy, że oczyszczone dokładnie z piachu czy innych niechcianych pozostałości grzyby zalejecie ciepłym mlekiem ze szczyptą soli i odstawicie na minimum 5 godzin. Uzyskacie wówczas efekt, o którym można jedynie pomarzyć w przypadku moczenia w wodzie - mięciutkie jak poduszeczki grzyby, bez goryczki. To jednak nie wszystko, taki zabieg skraca znacząco czas dalszych przygotowań farszu. 

Ile gotować namoczone grzyby? 

Grzyby moczone w wodzie gotuje się zazwyczaj około półtorej godziny, zanim zostaną połączone z kapustą. W przypadku grzybów rozmiękczonych w mleku z solą wystarczy pół godziny, do godziny gotowania, w zależności od efektu, jaki chcecie uzyskać. Po odsączeniu z mleka zalewa się je zimną wodą i doprowadza do wrzenia. Czas obróbki liczony jest właśnie od tego momentu. Pamiętajcie, aby podczas gotowania posolić je nieco mniej niż na ogół, gdyż przebywały już w mleku z solą i przeszły jej smakiem.