Nalewka - znajdziemy ją w barkach, spiżarniach i piwniczkach w polskich domach. A wiśniówka, pigwówka czy orzechówka po obiedzie to specjał, który chętnie serwuje pani lub pan domu. Coraz częściej pojawiają się też  bardziej nietypowe pomysły - jak nalewka z tarniny, nalewka z głogu albo z czarnej porzeczki. Warto wykorzystać bogactwo owoców, by potem w zimowe dni owocowa nalewka mogła nas rozgrzewać i poprawiać humor.

Przygotowanie takiego owocowego trunku z procentami wcale nie jest trudne – w większości przepisów wystarczy spirytus, cukier i owoce. Nalewka musi swoje odstać, przynajmniej kilka miesięcy, dlatego na zimę będzie idealnym napitkiem, który rozgrzeje. Warto też pamiętać, że taki trunek ma właściwości prozdrowotne. To kolejny argument za tym, by przygotować go samodzielnie. Mamy wtedy wpływ nie tylko na to, jakiej jakości składników używamy, ale także możemy łączyć ze sobą różne produkty – różne rodzaje owoców, przyprawy, zioła. Pomysłów jest wiele, zajrzyjcie więc do naszej galerii i wybierzcie coś dla siebie. A najlepiej nie poprzestańcie na jednym przepisie!

Cześć z domowych nalewek to nie tylko trunki pełne smaku, ale również wyjątkowych właściwości. Warto zapoznać się jakie proporcje, dobór produktów i czas przygotowania są najlepsze, jeśli poszukujemy remedium na ból gardła, nudności czy inne kwestie. Przydatna w tym będzie literatura fachowa - ekspertów, którzy na przygotowaniu nalewek znają się jak nikt inny.

 

Zobacz inne przepisy na nalewki