Naleśniki amerykańskie, zwane też pancakes, coraz częściej pojawiają się na naszych talerzach. Te małe placuszki świetnie nadają się na śniadanie, obiad a także na podwieczorek. W przeciwieństwie od klasycznych naleśników, te podaje się tylko na słodko, często serwuje, ułożone w stosik. Chcesz dowiedzieć się więcej o tych i innych naleśnikach? Przeczytaj nasz artykuł Pancakes i inni z naleśnikowej rodziny.

Naleśniki amerykańskie – przygotowanie

Aby przygotować pancakes, wystarczą nam tylko podstawowe produkty, które zazwyczaj mamy w swoich kuchniach. Mąka pszenna, mleko, jajko, masło, cukier i proszek do pieczenia to podstawowe składniki  tych placuszków. 

Przepis na naleśniki amerykańskie jest prosty: w misce mieszamy mąkę z proszkiem do pieczenia i cukrem. Robimy wgłębienie i wlewamy mleko, jajko i stopione masło. Całość mieszamy szpatułką do połączenia składników. Jeśli chcemy smażyć pancakes dokładnie takie jak oryginalne, najlepiej, jeśli zaopatrzymy się w małą patelenkę. Wtedy placuszki wychodzą idealnie równe, a ułożone w stosik wyglądają jak z prawdziwego amerykańskiego dinera. Na rozgrzaną patelnię, posmarowaną delikatnie olejem, wylewamy porcję ciasta. Smażymy na małym ogniu, by placuszki nie spaliły się. Kiedy wierzch placuszka pokryje się bąbelkami, możemy delikatnie podważyć placka i przełożyć go na drugą stronę. Smażymy kilka minut, sprawdzając, kiedy placuszek zezłoci się.

Naleśniki amerykańskie – podawanie

Naleśniki amerykańskie najlepiej smakują na ciepło, dlatego zanim uporamy się z usmażeniem wszystkich, najlepiej wstawić te gotowe do nagrzanego piekarnika, by nie traciły ciepła.

Z czym podawać gotowe pancakes? W przeciwieństwie do klasycznych, cienkich naleśników, te placki nie są nadziewane farszem. Podaje się je jak klasyczne placki – posypane cukrem pudrem, w towarzystwie konfitury, owoców, syropu klonowego. Amerykanie często serwują te placki, ułożone  w wysoki stosik,  z cienkim, kwadratowym kawałkiem masła, które topi się na wierzchu wieży. Jeśli chcemy jeszcze zbliżyć się do oryginału i zaserwować tradycyjnie naleśniki amerykańskie, podajmy je z plasterkami smażonego bekonu i polane syropem klonowym.

Szukasz przepisów na naleśniki amerykańskie? Zobacz jak podają je nasi użytkownicy!