Nakarmić dusze to ksiązka z przepisami wegetariańskimi. Jak twierdzą autorzy, wegetarianizm to „wolność i radość tworzenia nowych potraw z tzw. niczego”. Dlatego też ksiązka ma być jedynie przewodnikiem, wskazówką na drodze do smacznego i zdrowego gotowania. Już we wstępie zaznaczono, by kurczowo nie trzymać się przepisów. Zabrakło jakiegoś składnika? Świetnie, pomiń go lub dodaj inny i stwórz swoją własną potrawę. Gotowanie to kreatywność i ciągłe eksperymenty. Do tego też skłaniać ma ta książka.

W książce znajdziemy 365 pomysłów na mniejsze lub większe dania. Mogą to być zarówno kwiaty w sosie truskawkowo-miętowym, kluski śląskie ze skwarkami czy hinduska herbata Madhubanka. Pomysłów jest wiele, autorzy umiejętnie podzielili przepisy według pór roku, dzięki czemu możemy czerpać pełnie tego, co daje nam natura w odpowiednim momencie roku.


Dania zachwycą nie tylko wegetarian, są to przepisy, które cieszyć się będą uznaniem w każdym domu, gdzie liczy się dobre jedzenie. To nie jest zbiór stu wariacji o kotlecie sojowym, jak wielu mięsożerców postrzega dietę wegetariańską. To pomysły na dobre, zdrowe domowe posiłki. Znane i nieznane w polskiej kuchni.
Książka to inspiracja dla tych, którzy szukają nowych rozwiązań i połączeń smakowych. Dla tych, dla których gotowanie jest ciągłym odkrywaniem i poznawaniem nie tylko tego, co wokół nas, ale i siebie, swojej „kulinarnej” duszy.