Kuchnia rodem z Rosji nie opiera się wyłącznie na kawiorze i blinach. Nawet w polskim jadłospisie zagościły dania, które mają swoje korzenie na Wschodzie. Oto najpopularniejsze rosyjskie potrawy:

Beouf Strogonoff

To mięsne danie gości nie tylko na naszych stołach, ale i na całym świecie. Jest to pocięta na długie i cienkie paski polędwica wołowa smażona z cebulką i pieczarkami, które następnie dusi się w bulionie koncentratem pomidorowym. Po przyrządzeniu strogonow doprawia się śmietaną i zazwyczaj serwuje się je na przystawkę ze świeżym pieczywem.

Nazwa dania wywodzi się od hrabiego – Pawła Strogonowa, który w XIX wieku był rosyjskim dyplomatą, a danie miało zostać przyrządzone po raz pierwszy przez francuskiego kucharza Carême’a, który był nadwornym kucharzem cesarza Aleksandra I.

Solanka

Zwana także solianką, to jedna z najsłynniejszych rosyjskich zup. Nazwa tej potrawy nie ma nic wspólnego z solą, jak twierdzi wielu a ze wsią – z rosyjskiego „sieło” to wieś. Zależnie od regionu istnieją różne warianty tej potrawy.

W zależności od głównego składnika wyróżnia się odpowiednio solankę mięsną, rybną lub grzybową. Innym składnikiem-bazą są ogórki kiszone, dzięki którym zupa uzyskuje słono-kwaśny i wyrazisty smak. Obowiązkowo dodaje się także śmietanę i przyprawy, zwłaszcza pieprz, koper i pietruszkę. Bardziej wykwintna wersja zawiera dodatkowo oliwki i kapary.

Główny składnik zupy powinien być złożony z licznych odmian – przy solance mięsnej wykorzystamy kilka gatunków mięs i wędlin oraz słoninę, w wersji rybnej wykorzystamy ryby świeże jak i wędzone, natomiast różne gatunki grzybów suszonych, świeżych jak i marnowanych to składniki solanki grzybowej. 

Zależnie od regionu, w którym jest przyrządzana dodaje się do niej odmienne składniki: paprykę, koncentrat pomidorowy czy cytrynę.

Pielmieni

Czyli rosyjskie pierożki z Syberii. To danie jest w Rosji na tyle popularne, że istnieją specjalne bary, w których serwowane są pielmieni zwane „Pielmiennaja".

Klasyczne pierożki przygotowuje się ze świeżo posiekanej: wołowiny, baraniny i wieprzowiny z dodatkiem czosnku lub cebulki. Jeśli chodzi o ciasto to zazwyczaj do jego przygotowania używało się jedynie mąki i wody, choć obecnie ciasto jest wzbogacane o jajko, mleko i przyprawy.

Pielmieni od zwykłych pierogów z mięsem różni to, że farsz do tych pierwszych jest surowy i i dopiero po zalepieniu tych małych pierożków jest gotowany. Do gotującej się wody dodaje się listki laurowe, a gotowe pierożki serwuje się polane śmietaną i posypane posiekaną pietruszką, koperkiem i szczypiorkiem.

Kawior

Ten rarytas jest chyba najsłynniejszym składnikiem kuchni rosyjskiej. Kawior, czyli solona ikra, otrzymywany jest z kilku gatunków ryb: jesiotrowatych, łososiowatych, dorszowatych i innych. Ten z jesiotra, zwany czarnym lub rosyjskim, znany był na rosyjskich dworach już od wieku XII i jadany był na Kremlu od czasów Iwana IV. Przez długi czas głównym źródłem kawioru były jesiotry z Morza Kaspijskiego, jednak nadmierne połowy i niszczenie środowiska doprowadziły niemal do wymarcia tego gatunku ryby.

Kawior podaje się przede wszystkim z blinami, krakersami i tostami, nie rozsmarowuje się go po wierzchu lecz nakłada łyżeczką z porcelany, masy perłowej czy nawet ze złota. Zazwyczaj dodatkiem do kawioru są masło, cytryna i alkoholowe trunki: wódka, koniak czy szampan.

Bliny

Do wyżej wspomnianego kawioru często serwuje się bliny, czyli placuszki z ciasta z mąki gryczano-pszennej lub gryczano żytniej. Podawane są najczęściej ze śmietaną lub roztopionym masłem. Inne dodatki to ryby -  wędzony łosoś czy jesiotr albo marynowany śledź oraz oczywiście kawior. Bliny podawane są też w wersji na słodko, gdzie dodatek do placuszków stanowi owocowa konfitura.

Bliny są bardzo często serwowane w okresie ostatków, tuż przed Wielkim Postem. Bliny symbolizować mają, swoim owalnym kształtem, pełnię i skończoność życia ludzkiego, dlatego często podaje się je matkom po porodzie i serwuje na stypach.