Panettone

To najsłynniejsza włoska babka. Pochodzi z Mediolanu i tradycyjnie pieczona jest na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Panettone, ze względu na swoje duże wymiary i charakterystyczną kopułą sprzedawane jest w kartonowych pudłach. W miękkim drożdżowym cieście zatopione są zazwyczaj rodzynki  i kandyzowane skórki z cytrusów, choć można spotkać wersję z dodatkiem czekolady i innymi bakaliami.

Ciasto kroi się w pionowe długie kawałki i podaje z dodatkiem serka mascarpone lub zabagnione. Tradycyjnie panettone popija się słodkimi winami lub likierami, jak na przykład tradycyjnym włoskim amaretto.

Babka savarin

Podawana z waniliowym syropem, kremem i owocami jest dziełem braci Julien, paryskich cukierników. Nazwa wzięła się jednak od Savarina - pewnego polityka i adwokata, który mimo aktywnego życia zawodowego zawsze znajdował czas, aby odwiedzać restauracje słynące z dobrej kuchni. Lubił także udoskonalsavarinać potrawy, a swoje przepisy umieścił w książce kucharskiej. Paryscy smakosze, doceniając zaangażowanie i sukcesy kulinarne Savarina, zadedykowali mu babkę.

Babka savarin, po upieczeniu polewana syropem, serwowana jest na ciepło lub zimno. Jeśli chcemy jeść ją tuż po upieczeniu, otwór po kominku wypełnia się owocami ugotowanymi w syropie. Świeże owoce z bitą śmietaną wypełniają otwór, gdy babka podawana jest po ostudzeniu.

Babka ziemniaczana

Babka, zwana też kiszką ziemniaczaną, to tradycyjne danie z kuchni podlaskiej. Podstawą tego dania są utarte na tarce ziemniaki, które zapieka się z dodatkiem podsmażonej cebuli z bokiszkaczkiem i ziołami. Jednak powstało wiele modyfikacji dlatego też można zjeść babkę z podsmażoną kiełbasą, słoniną lub mięsem.

Babkę często polewa się sosem śmietanowym, pieczarkowym lub mięsnym a dodatkiem do niej jest sałatka z buraków lub kwaszonej kapusty.

Babka ziemniaczana doczekała się nawet swojego święta. Co roku w okolicach maja – czerwca w Supraślu niedaleko Białegostoku odbywają się Mistrzostwa Świata w pieczeniu kiszki i babki ziemniaczanej.

Baby wielkanocne

Podobno nazwę „baba” wymyślił król Stanisław Leszczyński, kojarząc kształt ciasta z tureckim zawojem legendarnego Ali Baby.babka

Ten wypiek musi koniecznie pojawić się na wielkanocnym stole. Ciasta nie może również zabraknąć w koszyku do świecenia, a świadczyć ma o umiejętności kulinarne pani domu. Niektóry twierdzą też, że wyrośnięta baba ma symbolizować wzrastanie wiary, nadziei i miłości wśród wiernych.

Najpopularniejsze w kuchni polskiej baby robi się z ciasta drożdżowego: baba drożdżowa, baba parzona, baba z szafranem i baba płaczka. Są wysokie, pulchne i delikatne. Dawniej przygotowanie takiej baby trwało kilka, jak nie kilkanaście godzin a wyrośnięte ciasto osiągało nawet do pół metra wysokości.