Sięgnijcie po przepis na racuchy, jeśli nie macie pomysłu na słodki podwieczorek! To popularny w naszym kraju deser, który wielu z nas kojarzy się z dzieciństwem, babciną kuchnią i domową atmosferą. W niektórych częściach Polski jest to także obowiązkowe danie na wigilijnym stole. Racuchy często smaży się też w karnawale jako alternatywę dla pączków i faworków. My pokazujemy różne dania, które można przygotować, mając bazowy, sprawdzony przepis.

Przepis na racuchy klasyczne

Klasyczny przepis na racuchy na liście składników ma mąkę, mleko, jajka, drożdże i cukier. Mleko z mąką w proporcji 1:2 to gwarancja idealnego ciasta na racuchy. Czyli 1.5 szklanki mleka, 3 szklanki mąki, 30 g świeżych drożdży, 2 łyżki cukru i 2 jajka tworzą doskonałe ciasto bazowe. Drożdże rozczynia się z cukrem i odrobiną mleka, a gotowy zaczyn miesza z resztą składników. Ciasto powinno rosnąć w ciepłym miejscu i podwoić objętość. Racuchy należy smażyć na głębokim tłuszczu, wykładając ciasto łyżką. Po usmażeniu nadmiar tłuszczu odsączamy, wyjmując racuchy na ręcznik papierowy. Gotowe, jeszcze ciepłe, posypujemy cukrem pudrem.

Ten przepis na racuchy możecie na różne sposoby modyfikować – dodając do ciasta ekstrakt waniliowy, skórkę z cytryny, cynamon.

Przepis na racuchy z jabłkami

Wykorzystując klasyczny przepis na racuchy, możecie przygotować również racuchy z jabłkami. Przed smażeniem należy dodać do ciasta obrane i pokrojone w małe kawałki jabłka. Do ciasta można dosypać też szczyptę cynamonu, a mleko zastąpić mlekiem kokosowym, dzięki czemu zyskają one bardziej egzotyczny, intrygujący smak. Jeśli nie macie pod ręką jabłek, a dysponujecie innymi sezonowymi owocami – szczególnie leśnymi, wiśniami czy śliwkami, wykorzystajcie je i w ten sposób wzbogaćcie klasyczny przepis. Jabłka możecie też wymienić na ananasa lub brzoskwinie z puszki.

Przepis na racuchy wytrawne

Jeśli szukacie nowych pomysłów na racuchy, spróbujcie ich w wersji wytrawnej. Wystarczy wykorzystać nasz bazowy przepis na racuchy podany wyżej. Z listy składników usuwamy w tym wypadku cukier, zastępując go solą i ulubionymi przyprawami. Może to być pieprz i ostra papryka, by racuchy były pikantne. Jeśli lubicie ziołowe smaki, wybierzcie oregano, tymianek, zioła prowansalskie. Do dobrze przyprawionego ciasta na racuchy przed smażeniem można dodać też kukurydzę z puszki i drobno posiekaną paprykę. To świetny sposób, by racuchy podać w nietypowy, ale pyszny sposób.

Jeśli potrzebny Wam jeszcze inny przepis na racuchy, zobaczcie propozycje Użytkowników.