Ciasto na pierogi według klasycznego przepisu to: mąka, jajka, woda i sól. Jednak przepisy podstawowe są po to, by je modyfikować, dodawać pewne składniki, zastępować je innymi. Metodą prób i błędów powstało z pewnością niejedno ciasto idealne Poznajcie przepis na ciasto na pierogi w różnych odsłonach!

 

Ciasto na pierogi z olejem

Ciasto z dodatkiem odrobiny oleju będzie sprężyste i elastyczne. Dzięki odrobinie płynnego tłuszczu roślinnego ciasto na pierogi będzie się także lepiej lepić. Olej do ciasta dodaje się wtedy, kiedy wodę, wlewając go do kopczyka usypanego z mąki z wbitym już jajkami. Gotowe ciasto powinno być miękkie i elastyczne. Zobacz przepis na takie ciasto na pierogi.

 

Ciasto na pierogi z maślanką

To chyba najprostsze ciasto na świecie. Do jego przygotowania wystarczą 2 składniki – mąka i maślanka. Maślanki w tym przepisie dodaje się tyle samo, co mąki. Jeśli jeszcze nie próbowaliście – polecamy to ciasto – jest sprężyste, nie rozkleja się i nie lepi do rąk. Ciasto z tego przepisu ma też jednolitą, delikatną strukturę. Zobacz przepis na pierogi z maślanką.

 

Ciasto na pierogi bez jajek

To ciasto sprawdzi się pod jednym warunkiem – użyta do jego przygotowania woda musi być na tyle gorąca, by zaparzyć mąkę. Wtedy otrzymamy ciasto na pierogi gładkie i elastyczne, które sprawi, że niezależnie od farszu, będą to najlepsze pierogi. Ciasto na pierogi bez jajek, co zaskakujące, jest miękkie, gładkie i dobrze się skleja.

 

Ciasto na pierogi z gotowanymi ziemniakami

Ziemniaczane ciasto to gwarancja solidnych pierogów. Dodatek ziemniaków zmiękcza ciasto, dzięki czemu łatwo jest je rozwałkować. To także propozycja na ciasto na pierogi dla tych, którzy lubią sobie pojeść – z tego ciasta można formować pierogi grubsze niż zazwyczaj. Ważne jest, by ziemniaki były ostudzone i zmielone przez maszynkę, wtedy otrzymamy pyszne ciasto na pierogi. 

A może Ty znasz jeszcze inny przepis na ciasto na pierogi warte polecenia?