Jak pisze we wstępie autorka książki, Tamara Milstein, nie jest to książka z długimi i skomplikowanymi recepturami. Ciasta są proste i szybkie do zrobienia, czasem nie potrzebujemy do ich przygotowania nawet miksera.

Książka podzielona jest na regiony, dzięki czemu łatwo znajdziemy interesujące nas przepisy z konkretnymi składnikami.

W rozdziale z przepisami na ciasta z krajów śródziemnomorskich nie zabrakło tradycyjnych ciast nasączanych gęstymi, słodkimi syropami oraz pachnących wypieków z nutą cytrynową czy kokosową.

Ciasta Europy to nie tylko nietypowy śmietanowy jabłecznik wiedeński, duńskie ciasto ze świeżymi i suszonymi śliwkami, ale także bliski nam makowiec, jednak w nowym wydaniu – bez dodatku mąki.

Po podróży po krajach Europy przenosimy się, by poznać smaki Bliskiego Wschodu. W książce nie zabrakło receptur na ciasta z dodatkiem owoców suszonych i kandyzowanych oraz orzechów. Ciasta są słodkie, wilgotne i dzięki smakowitym dodatkom wydają się idealne na jesienny deser.

Z kuchni Ameryki autorka wybrała dla nas nie tylko nowoczesne ciasta, ale również te znane od dziesięcioleci. Oczywiście nie mogło zabraknąć wypieków z dodatkiem dyni, jabłek i limonki. Smakowite zdjęcia tradycyjnych wypieków z Meksyku i Luizjany zachęcają do wypróbowania.

Azja Wschodnia i Pacyfik oferują nam ciasta pełne przypraw i zapachów. Ciasto z mango i kremem z gałką muszkatołową czy chińskie ciasto z syropem imbirowym to tylko niektóre ze smakowitych propozycji z Dalekiego Wschodu.

Ciasta Azji Południowej  to te oparte na ciężkich mieszankach przypraw, koksie i syropach oraz takie z brytyjskimi korzeniami. Poznajemy smaki Pakistanu, Sri Lanki i Indii.

Nie zabrakło też wypieków nowoczesnych, czyli tradycyjnych ciast w nowej formia i ciast  wytrawnych. A wszystko to w towarzystwie apetycxznych, kolorowych zdjęć.

Zobacz wszystkie recenzje oraz weź udział w naszej dyskusji o książkach.