Razowiec – zawsze w formie  

Mąka, z której jest robiony, powstaje z ziaren mielonych tylko raz. Dzięki temu zachowane zostają otręby, w których jest najwięcej witamin, minerałów i błonnika. Chleb razowy jest wartościowszy niż białe bułki, a zjedzony na śniadanie syci aż do obiadu. Dobry żytni razowiec powinien mieć lekko kwaśny smak i zapach z zakwasu, na którym jest wypiekany. Ponieważ ziarna żyta mają więcej śluzu niż inne zboża, ciasto z takiej mąki jest półpłynne i trzeba je piec w formie. Pleśń atakuje taki chleb szybciej, dlatego lepiej trzymać go w papierowej lekko uchylonej torebce.

Werdykt: idealny na śniadanie   

Kajzerka – pochwała tradycji  

Oryginalna powinna mieć pięć podłużnych gwiaździście ułożonych nacięć. Te bułeczki są lekkostrawne i dlatego warto je jeść, gdy mamy problemy z żołądkiem. Ciasto powstaje na zaczynie drożdżowym z jasnej pszennej mąki, z dodatkiem mleka i tłuszczu. Z tego powodu są w nim większe dziury, przez które szybciej niż z pieczywa żytniego paruje woda. Dlatego kajzerki szybko czerstwieją, ale za to nie rozwija się w nich pleśń.

Werdykt: najbardziej lekkostrawna forma pieczywa  

Baltonowski – dziury w całym  

Jest pieczony na zakwasie z mieszaniny mąki żytniej i pszennej z przewagą tej pierwszej. Po przekrojeniu chleba, jego pory muszą być równe, a skórka nie powinna odstawać. Jeśli przepołowiony bochenek zaczyna się kruszyć, oznacza to, że zakwas był za słaby i smak pieczywa może być mdły. Wybierając cały bochenek, mamy dużą szansę na dostanie chleba prosto z pieca, bo przed pokrojeniem w piekarni musi on leżeć kilka godzin, by wystygł.

Werdykt: najlepszy na kanapki  

Graham – siła szczegółów

Powstaje z pszennej razowej mąki graham. Przy jej produkcji od ziaren oddziela się otręby, a potem ponownie dodaje do mieszaniny. Powinny być widoczne w strukturze bochenka, więc przed kupnem warto go przekroić. Jeśli się kruszy, oznacza to, że mamy do czynienia z podróbką, czyli jasnym pszennym pieczywem, do którego dosypano otrąb.

Werdykt: dba o jelita

Pumpernikiel – zawodnik długodystansowy

Robi się go z mieszanki różnych mąk z przewagą żytniej. Ciemny kolor zawdzięcza dodatkowi syropu skrobiowego. Pumpernikiel jest pieczony bardzo długo w niskiej temperaturze. To daje mu charakterystyczny smak i zapach. Aby za bardzo nie wyrósł i był zbity, ciasto wkłada się do formy zamkniętej ze wszystkich stron. Im jest starszy, tym lepszy, więc po kupieniu warto potrzymać go kilka dni w chlebaku. Taki chleb sprzyja zachowaniu ładniej sylwetki, bo skrobia po dłuższym leżakowaniu, tak jak błonnik, wędruje przez przewód pokarmowy, czyszcząc go z toksyn.

Werdykt: sprzyja chudnięciu   

Po czym poznać dobre pieczywo?  

>> Kupując żytni jasny chleb, warto poprosić sprzedawcę, by go przekroił. O jego jakości świadczą jednakowe dziury na całej powierzchni bochenka.

>> Chleb od dobrego producenta powinien mieć opaskę, nalepkę albo informację ze składem zawieszoną na półce. Według przepisów UE to konieczność, jeśli chleb zawiera polepszacze.

>> Przed kupieniem warto postukać w spodnią część bochenka – powinna zabrzmieć jak bębenek.

>> Jeśli po kilku dniach zamknięty chleb kruszy się i wysycha, dodano do niego polepszacze.  

Słodki przekręt


Trzeba uważać na podróbki, czyli pieczywo z tańszej pszennej mąki. Wygląda podobnie do razowca, bo jest zabarwione karmelem. Jego obecność w pieczywie można wyśledzić po lekko słodkim, drożdżowym zapachu bochenka. Podróbka ma też mniejsze „oczka” w cieście i złotobrązowy kolor. Oryginalny razowiec ma ziemisty odcień. Karmel na etykiecie kryje się pod nazwą E 150.

Autor: Kaja Tyzenhauz