Mit 1

Mrożone warzywa i owoce mają mniejszą wartość odżywczą niż świeże.

Fakt

Właściwie zamrożone, przechowywane i rozmrażane owoce i warzywa mają wartość odżywczą porównywalną do świeżych surowców. Późną zimą i wiosną mogą pod tym względem nawet ją przewyższać. Ponieważ są zamrażane od razu po zebraniu często mogą mieć więcej składników odżywczych niż np. warzywa, które czeka długi transport.

Mit 2

Suplementy witaminowo-mineralne mogą zastąpić warzywa i owoce w okresie zimowo-wiosennym.

Fakt

Mrożonki dostarczają wielu potrzebnych składników – szczególnie w okresie zimowo-wiosennym. Części z nich nie znajdziemy w suplementach dostępnych pod postacią preparatów farmakologicznych czy innych suplementów diety.

Zawarte w mrożonkach składniki mineralne biorą udział m.in. w regulowaniu krążenia. Stanowią materiał budulcowy kości i tkanek, wchodzą w skład insuliny oraz hemoglobiny, która jest odpowiedzialna za transport tlenu w naszym organizmie. Takiego efektu nie dadzą nam żadne suplementy.

Mit 3

Mrożenie powoduje, że warzywa i owoce tracą cenne witaminy i składniki mineralne.

Fakt

Zamrażanie tylko w niewielki sposób zmienia wartość odżywczą. Blanszowanie, czyli sparzenie owoców i warzyw przed zamrożeniem, powoduje wprawdzie stratę zawartości witaminy C, jednak niezależnie od tego warzywa i owoce mrożone zachowują wysoką wartość odżywczą. Jest ona porównywalna do wartości odżywczej jej świeżych odpowiedników. Pamiętajmy, że zbiór warzyw i owoców, ich sortowanie, transport i dostawa do sklepu zajmują zwykle kilka dni, a więc w tym czasie mogą one podwiędnąć, a tym samym - również stracić swoją odżywczą wartość. W tej kwestii mrożonki są bezkonkurencyjne.

Mit 4

Mrożonki kupione w supermarketach mogą spowodować poważne zatrucie, bo nie widzimy w jakim są stanie.

Fakt

Rzeczywiście kupując mrożonki nieznanej firmy możemy natknąć się na zepsutą zawartość opakowania. Jednak zapoznając się z naszymi radami dotyczącymi wyboru mrożonek, możecie być pewni, że dokonacie korzystnego i smacznego zakupu.