Po wielu rodzinnych uroczystościach może zdarzyć się tak, że zostanie nam nadmiar ciasta, którego nie jesteśmy w stanie zjeść. Jak zatem nie marnować jedzenia, ale nie musieć jeść go na siłę? Najlepszym rozwiązaniem, jest mrożenie ciasta. Często wtedy pojawia się pytanie, jakie ciasta mrozić. W naszym artykule znajdziesz na nie odpowiedź.    

 

Mrożenie ciasta – co mrozić  

Mrozić możemy praktycznie każde ciasto, co dla wielu może być zaskakujące. Co więcej, osoby stosujące ten sposób przechowywania jedzenia twierdzą, że część wypieków zyskuje na smaku i konsystencji po wyciągnięciu ich z zamrażarki. Rozmrażane serniki i babki są wtedy nieco bardziej wilgotne. Nawet torty, ciasta z kremami i masami nic nie tracą po rozmrożeniu. Do mrożenia świetnie nadaje się też ciasto kruche (nieupieczone), a zamrożenie większej porcji takiego ciasta to świetny sposób, na wypiek dla niezapowiedzianych gości. Również surowe ciasto francuskie czy nawet drożdżowe nadaje się do mrożenia. Negatywnie na nasze wypieki wpływa mrożenie ciast z galaretką (po rozmrożeniu staje się grudkowata i wodnista), nie powinniśmy też zamrażać ciast bezowych i makaroników.

Zobacz też: ciasta siostry Anastazji

Mrożenie ciasta – jak mrozić  

Wszystkie ciasta najlepiej mrozić świeże. Jeśli wiemy, że za dużo napiekliśmy, lepiej odkroić część i zamrozić od razu niż pozwolić ciastu się zestarzeć. Dzięki temu po rozmrożeniu ciasto będzie świeższe. Pamiętajmy o szczelnym opakowaniu (polecamy plastikowe pojemniki z pokrywkami do mrożenia), dzięki któremu nasz wypiek nie przejdzie zapachem innych produktów, które trzymamy w zamrażarce. Blaty biszkoptu najlepiej szczelnie owinąć folią aluminiową. Ciasta typu sernik i te z kremem najlepiej najpierw zamrozić bez przykrywania, a kiedy ciasto będzie już zmrożone, owinąć w folię (w przeciwnym razie folia przyklei się do mokrego ciasta).

 

Mrożenie ciasta – jak długo mrozić  

Czas jeśli chodzi o przechowywanie ciasta w zamrażarce, podobnie jak innych produktów, ma znaczenie. Mrożenie ciasta nie wpływa na jego smak i konsystencję, jeśli przechowujemy je w zamrażarce nie dłużej niż 3 miesiące. Wiadomo jednak, że im szybciej zjemy takie ciasto, tym i one będzie smaczniejsze.  

 

Mrożenie ciasta – jak rozmrażać

Mrożenie ciast jest sukcesem, jeśli umiejętnie je też rozmrozimy. To właśnie od sposobu potraktowanie ciasta po wyjęciu z zamrażarki, zależy, jak ciasto będzie się prezentować na talerzu. Jeśli mrozimy upieczone ciasto drożdżowe, bez problemu możemy wstawić je na kilka chwil do mikrofalówki -  potem smakuje jak świeże, dopiero co wyjęte z piekarnika. Jeśli jednak zamroziliśmy ciasto świeże, nie ocieplajmy go zbyt gwałtownie – nie wstawiajmy do gorącego piekarnika i nie podgrzewajmy w mikrofalówce. Aby nie zniszczyć struktury ciasta, należy pozwolić mu dojść do temperatury pokojowej i podrosnąć. Podobnie z tortami i ciastami z kremem – jeśli nie chcemy, by mrożenie ciasta zakończyło się klapą i krem nam nie popłynął, takie wypieki muszą rozmrozić się powoli.