Zaznaczmy od razu, że termin „mleko”, jakim określamy płynne produkty pochodzenia roślinnego, jest tylko umowny, zazwyczaj nazywa się je napojami roślinnymi. Dostępne są w wielu rodzajach i smakach: od lekkich i delikatnych, aż po nieco cierpkie i ciężkie. Można przygotować je samodzielnie – z soi, orzechów włoskich, laskowych, makadamia, piniowych lub nerkowca, z kokosa, migdałów, kaszy jaglanej, ryżu, owsa, gryki, sezamu, a nawet ziaren słonecznika albo pestek dyni – wymaga to jednak trochę czasu, cierpliwości i precyzji. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów gotowych napojów roślinnych, więc śmiało można z nich korzystać, skupiając się wyłącznie na tym, co dobrego i zdrowego z nich wyczarujemy.

Właściwości mleka roślinnego

Mleko roślinne to nie tylko wegański zamiennik dla mleka pochodzenia zwierzęcego. Wśród jego licznych zalet wymienić można przede wszystkim to, że nie zawiera laktozy, jest więc odpowiednie dla osób, których organizm jej nie toleruje. Jako że jest pochodzenia roślinnego, ułatwia trawienie, staje się więc odpowiedzią na potrzeby osób cierpiących na powolny metabolizm. Nie zawiera też cholesterolu i w zależności od rodzaju jest źródłem wielu witamin i składników mineralnych. Najbardziej popularne jest mleko sojowe. Z uwagi na dużą zawartość białka i wapnia jest ono chętnie wybierane przez wegan i wegetarian (soja stanowi pełnowartościowy zamiennik dla białka pochodzenia zwierzęcego). Poza tymi dwoma składnikami mleko sojowe zawiera również nienasycone kwasy tłuszczowe, węglowodany, żelazo, mangan, fosfor, potas i witaminy z grupy B. Mleko owsiane jest natomiast bogate w błonnik i kwas foliowy, ma przy tym więcej białka od mleka krowiego, a także wapń, żelazo i wiele witamin, w tym w szczególności witaminę A. Mleko ryżowe ma wprawdzie mniej wapnia i białka niż inne tego typu napoje (z tego powodu często jest wzbogacane o sole mineralne i witaminy), jest jednak lekkostrawne, nadaje się w sam raz dla osób z problemami żołądkowymi. Tłuste i kaloryczne jest natomiast mleko kokosowe, będące jednocześnie bardzo dobrym źródłem błonnika, żelaza, selenu, magnezu, fosforu i wapnia oraz witamin z grupy B. Mniej kaloryczne, ale równie bogate w cenne minerały i nienasycone kwasy tłuszczowe, jest mleko migdałowe.

Zdrowe nie znaczy drogie!

Warto zauważyć, że wbrew panującej wśród Polaków opinii, że zamienniki dla produktów tradycyjnych są drogie, mleko roślinne można kupić w bardzo przystępnych cenach. Wszystko zależy od sklepu. Jeśli masz ochotę poeksperymentować w swojej kuchni z różnymi rodzajami napojów roślinnych, na przykład w sieci Netto na specjalnej Półce Zdrowia znajdziesz zarówno napój sojowy, jak i owsiany, migdałowy, kokosowy czy kokosowo-ryżowy.

Owsianka, koktajl, a może naleśniki?

Który rodzaj mleka roślinnego można wykorzystać do gotowania potraw, a który do ich pieczenia? Zasadniczo możemy używać ich zamiennie, podobnie jak to robimy z mlekiem krowim, kozim czy owczym. Jednak ze względu na konsystencję czy smak, możemy podzielić je na odmiany słodsze i mniej słodkie oraz te, które mają w swym składzie mniej lub więcej tłuszczu. Najtłustsze jest mleko orzechowe, na przykład kokosowe, które należy spożywać z umiarem. Gatunki bardzo słodkie nadają się do ciast, koktajli, można też stosować je jako dodatek do kawy czy bazę do przygotowania pożywnej owsianki. Równie słodkie, lecz dużo bardziej lekkostrawne jest mleko ryżowe, które doskonale sprawdza się w naleśnikach i lekkiej owsiance z owocami. Mleko migdałowe również jest delikatnie słodkie, dobrze smakuje w ciastach, natomiast owsiane, z uwagi na małą zawartość tłuszczu, lekko wodnistą konsystencję i neutralny smak, sprawdzi się najlepiej podczas gotowania. Najbardziej popularne mleko sojowe jest nieco cierpkie w smaku i ciężkostrawne, choć możemy je stosować praktycznie do każdej potrawy – świetnie komponuje się z mocną kawą.

Materiały promocyjne