Będąc w Meksyku warto nabrać apetytu odwiedzając liczne zabytki, których wiele zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  Pozostałości Imperium Majów i Azteków robią na turystach ogromne wrażenie. Koniecznie trzeba zobaczyć Teotihuacan z Piramidami Słońca i Księżyca oraz położone nad klifem Tulum czy zbudowane w sercu puszczy Palenque - ruiny miast Majów. Nie można zapomnieć też o półwyspie Jukatan i jednym z siedmiu cudów świata - Chichen Itza, kolejnym mieście Majów. Z budowlami z czasów prekolumbijskich kontrastują zabytki powstałe po przybyciu hiszpańskich konkwistadorów – miasta Merida, Morelia. W Ameryce Środkowej znajdziemy też piękne plaże, idealne do wypoczynku. Wystarczy oddalić się kilka kilometrów od słynnego Acapulco, by móc rozkoszować się dziewiczą naturą.

Oprócz zabytków Meksyk kojarzy nam się głownie z chilli, tortillą i tequilą. A to właśnie z tych terenów przywędrowały do nas produkty, bez których trudno wyobrazić sobie kuchnię europejską. Warto też pamiętać, że to z Ameryki Środkowej pochodzi czekolada, uznawana przez Majów i Azteków za napój bogów.

Przed przybyciem hiszpańskich konkwistadorów, z Hernanem Cortesem na czele, Majowie i Aztekowie odżywiali się przede wszystkim kukurydzą, fasolą, pomidorami i ziemniakami. Hodowano jedynie indyki, choć często polowano na dzikie świnie i jelenie. Rarytasem w kuchni prekolumbijskiej były natomiast węże, jaszczurki czy larwy owadów. Wraz z pojawieniem się europejskiej cywilizacji zaczęto spożywać ryż, wołowinę czy oliwę. Dania meksykańskie są więc mieszanką Starego i Nowego Świata.

Najbardziej rozpoznawalnym produktem jest chilli, którego w Meksyku rośnie aż 120 odmian. Używane jest świeże (np. serrano, jalapeño, habanero) lub suszone (np. chipotle, ancho rojo). Na szczęście nie wszędzie królują ostre papryczki.

Na północy kuchnia jest łagodniejsza dla podniebień Europejczyków, często są to daniachilli jednogarnkowe lub z grilla. Poza ostrymi przyprawami wykorzystuje się także kolendrę, czosnek, kumin oraz meksykański cynamon i goździki.

Uzupełnieniem dań mięsnych są sosy – mole, na które składa się kilka odmian chilli oraz kilkanaście różnorodnych składników – nie tylko przypraw, ale i orzechów, bakalii czy warzyw. Najbardziej znane mole to pochodzące z centralnego Meksyku mole poblano z czekoladą. Jego powstanie przypisuje się pewnej zakonnicy, która miała przygotować oryginalne i nietypowe danie na przybycie biskupa.

Produktem-bazą kuchni meksykańskiej jest kukurydza, zwana zbożem Indian. Z mąki kukurydzianej robi się najpopularniejsze danie sprzedawane do ręki – tortillę. Te cienkie placki, zależnie od sposobu ich przygotowania, noszą nazwę: tacos (nadziewane), enchiladas (zwijane i zapiekane), quesadilla (nadziewane serem i grillowane) lub nachos (chipsy).

tortillaInnym, bardzo popularnym wśród mieszkańców daniem jest tamal, czyli ciasto z mąki kukurydzianej nadziewane wieprzowiną lub kurczakiem, z salsą lub mole, które zawija się w liście bananowca lub kukurydzy i gotuje na parze. Podobno w całym kraju można wyróżnić od 500 do 1000 różnych kombinacji smakowych tamales. To kolejne danie, które Meksykanie kupują do ręki na ulicy, na śniadanie lub obiad.

Kukurydza jest też składnikiem pozole – jednogarnkowej gęstej zupy ze środkowej części Meksyku, do której dodaje się wieprzowinę lub kurczaka.

Kulinarna wizytówka Meksyku to kuchnia z południowych regionów kraju. To tam znajdziemy dorodne i egzotyczne owoce oraz warzywa i zjemy prawdziwie ostre potrawy. Dla odważnych pozostają także smakołyki Majów i Azteków – pasikoniki, jaja mrówek czy pająki.

Na wschodnim wybrzeżu, gdzie mnóstwo jest dań z kurczaków, wyczuwalne są natomiast wpływy kuchni karaibskiej.

Regiony nadoceaniczne obfitują w owoce morza. Topowym daniem są ryby i krewetki a la veracruzana, podawane w sosie  pomidorowym z oliwkami, kaparami i chilli. Meksyk zdobywa serca smakoszy pysznymi i świeżymi owocami morza.

Warto zwrócić uwagę także na tradycyjne meksykańskie alkohole. Oczywiście najpopularniejsza jest tequila, która otrzymywana jest po dwukrotnej destylacji sfermentowanego soku z tequilaagawy niebieskiej. W Meksyku można dostać aż 4 różne odmiany tequili–blanco (silver), oro (gold), reposado (rested), añejo (aged).

Pochodną tequili jest mezcal, trunek z zatopionym robakiem, który świadczyć ma o wysokiej jakości i dobrej konserwacji.

Z agawy robi się też inny, znany od wieków, napój – pulque. Podejrzewa się, że jest to jeden z pierwszych napojów alkoholowych produkowanych w Ameryce Środkowej.

Meksykanie gustują również w napojach bezalkoholowych, a najbardziej smakuje im czekolada. Oprócz tej na gorąco z dodatkiem chilli, możemy spróbować specjału zwanego popo. Ma on działanie energetyzujące, a to dzięki dodatkowi egzotycznego owocu chupipi z Veracruz.

Atole to napój pochodzący jeszcze z czasów prekolumbijskich, Początkowo składał się z wymieszanej z wodą mąki kukurydzianej rozrobionej z wodą, którą gotowało się, dosładzało i podawało na gorąco. Obecnie jednak do atole dodaje się różne dodatki smakowe – wanilię, anyż, orzechy czy owoce.

Słodko-pikantne aromaty Meksyku na stałe zagościły w kuchniach świata. Tex-Mex jest przykładem na wykorzystanie tradycyjnych meksykańskich receptur i amerykańskich składników. W kuchni tej króluje przede wszystkim wołowina, którą znajdziemy w najpopularniejszych daniach: chilli con carne, fajitas czy barbacoa de cabeza. Do dań dodaje się przeważnie fasolę, ser i tortillę. Kuchnia Tex-Mex nie jest zbytnio ceniona w reszcie kraju.

Przeczytaj inne artykuły o kuchni meksykańskiej:

Czekolada - historia i własciwości

Kuchnia meksykańska

Kuchnia meksykańska w Krakowie

Wypróbuj też dania inspirowane Meksykiem:

Ciasto potrójnie mleczne

Wołowina sweet&spicy

Pierogi o smaku kurczaka z Meksyku