Kuchnia meksykańska jest jedną z najbardziej popularnych kuchni świata, a jednocześnie jej tradycyjna wersja jest w świecie bardzo mało znana. To dlatego, że dania kojarzone w Europie z etykietą „100% mexican” często niewiele mają wspólnego z oryginałem, a opierają się na tzw. „tex-mex”, czyli na daniach na wzór meksykański wykreowanych w Teksasie. W hotelu Radisson Blu można teraz skosztować prawdziwie meksykańskich potraw.

Czyli jakich? W Meksyku na żadnym stole nie zabraknie salsy - sosu przygotowanego na bazie chili, tortillas, czyli kukurydzianych lub pszennych placków zastępujących chleb, oraz pikantnych sosów. Podaje się przekąski zwane tentempies, czy znaną w Polsce quesadillę – dwa placki kukurydziane przekładane serem (queso) chihuahua. Popularne są mięsa, ryby, fasola, kukurydza, a także awokado, pomidory, zielone tomatillos, kaktus nopal, owoce tropikalne jak ananasy i papaje, wanilia, dynie, zioła i kakao.

Od pewnego czasu rozwija się w Meksyku styl gotowania polegający na przywróceniu na stoły przepisy babć i prababć, ale z dodatkiem czegoś nowego – na przykład halibut w tortilli z czosnkiem, chili, pomidorami i liściem bananowca. Ukoronowaniem starań o przywrócenie kuchni Meksykańskiej jej pierwotnego smaku jest wpisanie jej na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

„W Milk&Co zaprezentujemy prawdziwą kuchnię meksykańską z doskonałym, oryginalnym smakiem i południową pikanterią. By przygotowywane tutaj potrawy nie różniły się od tych z Ameryki Środkowej zaprosiliśmy na ten czas do współpracy Damiana Trejo – Szefa Kuchni z Meksyku” – mówi Stanisław Bobowski, Szef Kuchni Radisson Blu w Krakowie. Niektóre meksykańskie potrawy, chociaż wywodzą się z konkretnych regionów, można spotkać w całym kraju. Inne mają wyłącznie lokalny charakter. Aby naprawdę poznać i polubić prawdziwą kuchnię meksykańską najlepiej zwiedzić Meksyk. Ale na co dzień nie trzeba jechać aż tak daleko by zjeść wyśmienitą kolację i dania rodem z Ameryki Środkowej. We wrześniu krakowska restauracja Milk&Co – znajdująca się w hotelu Radisson Blu – serwuje je w każdy czwartki, piątki i soboty w formie bufetu Surf&Turf. W menu między innymi: ceviche, ensalada de nopales, tacos al pastor, tacos de mole, guacamole, tamales... i inne.

Oto kilka przepisów na dania meksykańskie serwowane w Milk&Co przez Damiana Trejo i Staniasława Bobowskiego:

  • Salpicon de res / Sałatka z wołowiny - przepis tutaj
  • Tacos de pescado / Rybne Tacos - przepis tutaj
  • Mango con rompope / Mango z adwokatem - przepis tutaj i tutaj