Mardi Gras to odpowiednik naszych Ostatków. Tak jak nasz Tłusty Czwartek, Mardi Gras to dzień obżarstwa przed początkiem Wielkiego Postu. We wtorek, poprzedzający Środę Popielcową, w wielu krajach Zachodniej i Północnej Europy oraz w Ameryce, mają miejsce przeróżne festiwale czy parady, a ludzie wychodzą na ulice w przebraniach i karnawałowych maskach. To ostatnia chwila, przed  Wielkim Postem, by bawić się i objeść do woli!

Ogólnie rzecz biorąc, święto to pod różnymi nazwami obchodzone jest w większości krajów Europy Zachodniej i innych krajach świata. We Francji i Stanach Zjednoczonych  znane jako Mardi Gras, w Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii oraz Australii i to Pancake lub  Shrove Tuesday, Szwedzi i Finowie natomiast w ten dzień obchodzą Fettisdag.

Co zatem je się w poszczególnych krajach podczas Tłustego Wtorku?

Dania podawane w tym dniu we wszystkich krajach maja jeden wspólny mianownik - podobnie jak nasze pączki i faworki, symbolizują dostatek i, zrobione są ze składników, których powinno się unikać w czasie postu.

W Francji podczas Mardi Gras słodkości nie brakuje. Oprócz gofrów, faworków i pączków, obowiązkowo trzeba zjeść naleśniki. Paryżanie szczególnie upodobali sobie klasykę gatunku, czyli francuskie Crepes Suzette z sosem pomarańczowym, podawane z płonącym likierem pomarańczowym  (flambirowane).

Brytyjczycy w dzień przez Popielcem obchodzą Pancake Day, czyli dzień naleśnika. Podczas tego święta nie tylko pochłania się naleśniki i placuszki, ale także organizowane są liczne zawody z tym daniem związane, czyli Pancake Race. Nie zabraknie więc turniejów na podrzucanie naleśników na patelni jak najwyżej czy wyścigów z naleśnikami z jednoczesnym podrzucaniem ich. Wydarzenie, od którego wszystko się zaczęło datowane jest na 1445 rok, kiedy to jedna z pań domu w Olney niedaleko Londynu zapomniała o mszy i biegła do kościoła z patelnią ze smażącym się jeszcze naleśnikiem.

Naleśniki podawane podczas Shrove Tuesday w Wielkiej Brytanii mogą być przeróżne, jednak te najbardziej tradycyjne to posypane cukrem, skropione odrobiną soku z cytryny i zwinięte.

Pancake Day obchodzony jest także w: Irlandii, Australii, Nowej Zelandii, Indiach oraz Kanadzie.

Stany Zjednoczone Ameryki – miastem symbolem Mardi Gras w USA jest Nowy Orlean i cały stan Luisiana. Tam odbywają się liczne pochody i parady, piecze się także specjalne ciasto The King Cake dekorowane posypkami w tradycyjnych kolorach tego swięta – fioletowym, zielonym i złotym. Ciasto Króla to wypiek z ciasta duńskiego z nadzieniem z marcepanu, cynamonu czy jabłek. Formuje się je w wieniec, dekoruje polewą i posypuje kolorową posypką.

Podczas Fettisdag Szwedzi i Finowie zajadają się daniem o nazwie semla. To deser przypominający nasze ptysie, ciasto jednak nie jest parzone, a

drożdżowe i przypomina małe bułeczki. Do ciasta dodaje się kardamon, wnętrze bułek natomiast wypełnia się kremem przygotowanym z masy migdałowej i bitej śmietany. W Finlandii natomiast zamiast masy migdałowej używa się często dżemu, najczęściej malinowego lub truskawkowego. Semle po wierzchu posypuje się cukrem pudrem lub dekoruje polewą.