Piękny pomarańczowy kolor warzywa oznacza, że znajdziecie w nim całe mnóstwo beta-karotenu. Marchew to jedno z najcenniejszych źródeł tego przeciwutleniacza. Warto włączyć ją do swojej codziennej diety i cieszyć się jej prozdrowotnymi wartościami, jak również charakterystycznym, słodkim smakiem. 

Dlaczego marchew szybko traci świeżość? 

Przyniesiona do domu i włożona do lodówki marchewka szybko przestaje być sprężysta. Wszystkiemu winny jest brak właściwych warunków przechowywania. To warzywo lubi chłód, jak również odpowiedni poziom wilgotności. Dlatego działkowicze i gospodarze przez długi czas przechowują ją w ziemi lub przysypaną piaskiem w piwnicy, w ten sposób zapobiegając wysychaniu.  

Jak jednak poradzić sobie, gdy wasze marchewki zaczynają już być miękkie, a wy planujecie właśnie surówkę na obiad z ich udziałem? 

Prosty trik przywracający świeżość marchwi 

Jeżeli przez roztargnienie nie udało się wam odpowiednio zabezpieczyć marchwi i zaczyna już wykazywać oznaki utraty wody, możecie jeszcze wszystko naprawić. Wystarczy, że zanurzycie ją na kilka godzin w zimnej wodzie. Jeżeli dorzucicie do naczynia parę kostek lodu, będziecie mieć pewność, że reanimacja uda się w stu procentach. Po takiej kąpieli to warzywo będzie znów sztywne, jędrne i smaczne. Teraz bez oporów pozwoli zetrzeć się na tarce.