Mango lassi - orzeźwiający napój z Indii

Aksamitna konsystencja, intensywnie owocowy smak i wyczuwalny zapach korzennych przypraw z kardamonem na czele. Taki powinien być idealny koktajl mango lassi. Historia wywodzi się od wytrawnej wersji lassi, czyli połączenia wody, jogurtu i przypraw. W Indiach taka mieszanka to najlepszy sposób na orzeźwienie. Nic więc dziwnego, że napój ten trafił też w gusta smakowe Polaków. Coraz łatwiej kupić lassi i mango lassi w restauracjach indyjskich na terenie Polski czy w lokalach z indyjskim street foodem. Mango lassi bez problemu możemy przygotować też w domu. Wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości, gęsty jogurt oraz soczyste, dojrzałe, słodkie mango. Przepis zwieńczy kardamon - najlepiej świeżo zmielony lub starty. 

Mango lassi - jak wybrać najsmaczniejsze mango

Świeże mango nie jest już egzotycznym owocem, o którym możemy jedynie marzyć. Bez problemu owoc ten kupimy w polskich supermarketach, a nawet na bazarkach. Zwróćmy jednak uwagę na wygląd mango. Skórka nie powinna być poobijana, z przebarwieniami i zbyt miękka. To znak, że mango może być już przejrzałe lub było nieprawidłowo przechowywane i zaczyna się psuć. Mango należy przekroić na pół, usunąć pestkę (przyda się twardszy nóż!), a następnie połówki naciąć w szachownicę, wywinąć skórkę i odciąć kwadraciki słodkiego miąższu.

Mango lassi w jeszcze bardziej owocowej wersji

Za smak napoju odpowiada przede wszystkim jakość i stopień dojrzałości mango. Zanim zmiksujemy owoc z jogurtem i dodatkiem wody, skosztujmy, czy jest wystarczająco słodkie. Oczekiwany smak zbalansują pozostałe składniki. Możemy też urozmaicić koktajl i mango lassi przygotować z dodatkiem banana lub melona. Warto zapisać przepis na mango-banan lassi oraz mango-melon lassi.

Mano lassi tylko dla dorosłych!

Ciekawym pomysłem może być także mango lassi przygotowane jako drink z dodatkiem alkoholu. To zdecydowanie propozycja dla dorosłych dla weekendowe spotkanie. Mango lassi z procentami najlepiej schłodzić przed podaniem w lodówce lub podać z dodatkiem kostek lodu. Dla zrównoważenia smaku takiej wersji mango lassi warto dodać trochę cukru.