Tylko dwa składniki to wbrew pozorom wystarczająca liczba, żeby zrobić naprawdę szybką, a jednocześnie smakowitą wersję ciasta z makiem. Chodzi o połączenie gotowej masy makowej i arkuszy ciasta francuskiego. Nie jest to przepis, który może spełnić oczekiwania wytrawnych smakoszy tradycyjnych makowców, który po prostu kochają drożdżowe ciasto. Niemniej jednak w ramach czegoś słodkiego w świątecznym klimacie - gorąco go polecamy.

Makowiec z ciasta francuskiego

Gotowy arkusz ciasta francuskiego wystarczy wyciągnąć z lodówki lub wcześniej rozmrozić - w zależności od tego, jakiego produktu używamy. Na rozwinięty płat wykładamy równomiernie masę makową. Następnie zwijamy w rulon lub sięgamy po inne, świąteczne inspiracje. Ciekawą formą upieczenia i serwowania tych łakoci jest przygotowanie choinki. Instrukcja nie jest skomplikowana. Wystarczy użyć 2 arkuszy ciasta, między które nakładamy masę. Docinamy do kształtu drzewka, boki trójkąta delikatnie nacinając i zawijając. W ten sposób masa będzie widoczna i apetycznie się zapiecze. Całość potrzebuje jedynie 20-30 minut w piekarniku w 200 stopniach C. Dla zarumienionej i jeszcze bardziej chrupiącej wersji, przed pieczeniem można posmarować ciasto 1 białkiem.

Jak wybrać masę makową?

Aby ten wypiek był nie tylko łatwy i kuszący pod względem czasu przygotowania, ale również zjadliwy, postawmy na dobrej jakości masę makową. Tu niezbędne będzie czytanie etykiet produktów. Niestety, producenci nierzadko idą na skróty dorzucając konserwanty i wzmacniacze smaków. Szukajcie więc propozycji z możliwie krótkim składem i naturalnymi aromatami w postaci dodatków bakalii. Słodkim dodatkiem powinien być miód - stanowczo unikajmy wersji z syropem glukozowo-fruktozowym. Czujność powinny wzbudzić wszelkiego rodzaju wypełniacze. Dla podbicia objętości masy, niektórzy producenci dodają m.in. kaszkę pszenną czy skrobię pszenną. To również zbędne dodatki.

Jak kupić dobre ciasto francuskie?

Nie inaczej pod względem jakości jest w przypadku gotowego ciasta francuskiego. To półprodukt, którego używamy w kuchni bardzo często - nie tylko w okresie świąt Bożego Narodzenia. Wbrew pozorom możemy znaleźć w sklepach propozycje naprawdę krótkim składem. Przykładem jest produkt na bazie jedynie 4 składników, czyli mąki pszennej, wody, masła i soli. Niestety, równolegle "rekordziści" upychają ponad 20 zupełnie zbędnych pozycji w składzie. Zdecydowanie unikajmy produktów z tłuszczem palmowym i substancjami zagęszczającymi, takimi jak guma guar czy wodorowęglan amonu.