Makaron to węglowodany – tak, zgadza się. Jednak węglowodany są w naszej diecie niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i prawidłowo dostarczane mogą pomóc w utrzymaniu szczupłej sylwetki. Co to jednak znaczy: prawidłowo dostarczane?

Cóż, z pewnością węglowodany podawane organizmowi w postaci tabliczki czekolady w żaden sposób nie mogą być uznane za zdrowe. Bo nawet jeśli czekolada poprawia nam humor, to robi to tylko na chwilę. A makaron, będąc źródłem witamin B1, B6 oraz PP (wspomagających trawienie) i magnezu, który niweluje skutki stresu (np. skurcze mięśni) – poprawia nam nastrój na długo. I w dodatku zmniejsza apetyt na słodycze.

Czy makaron jest zdrowy?

Skrobia, glukoza, węglowodany złożone – te wszystkie groźnie brzmiące nazwy to składnik makaronu, będący niczym innym niż źródło energii dla organizmu. Glukoza (cukier) uwalniana jest do organizmu powoli, dzięki czemu po zjedzeniu makaronu, długo czujemy się syci. Ta sama cecha (powolne uwalnianie się glukozy) sprawia, że makaron jest zalecany dla cukrzyków. I sportowców – bo daje energię na długi czas. Makaron może być też spożywany przez osoby pozostające na diecie bezglutenowej – pod warunkiem, że jest to makaron kukurydziany lub makaron ryżowy.

Ponadto makaron zawiera błonnik, który reguluje pracę jelit i – tak! – pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę.

Makaron – kalorie

100 g suchego makaronu to 330 kcal. Nikt jednak nie je surowego makaronu! A przecież makaron podczas gotowania trzykrotnie zwiększa swoją wagę. Zatem po ugotowaniu 100 gram makaronu to 110 kalorii.

W tym miejscu pojawia się jednak jeszcze jedno pytanie: jak ugotować makaron? Najlepiej al dente! Oznacza to, że makaron gotujemy na półtwardo, dzięki czemu utrzymuje on najwięcej błonnika i wartościowych składników. Dodatkowo do wrzątku, do którego wsypujemy makaron – warto dodać kilka kropel oliwy z oliwek. Dzięki temu makaron nie skleja się w czasie gotowania.

Rodzaje makaronu

Rodzaje makaronu

Rodzajów makaronu na świecie jest wręcz niezliczona ilość. Zaczynając od makaronów jedno- i dwujajecznych poprzez nitki, świderki, muszelki, penne (a każdy z nich dzieli się na kolejne podgatunki) do makaronów razowych, kukurydzianych i ryżowych – gatunków makaronu jest co najmniej kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset. Warto tu więc powiedzieć kilka słów o makaronie, który budzi najwięcej kontrowersji.

Makaron kolorowy – wbrew powszechnie panującej opinii nie musi tylko stać na półce i ładnie wyglądać. Barwniki stosowane w tego typu makaronach są zupełnie naturalne, np.: makaron pomarańczowy zawiera barwniki pochodzące od marchewki, makaron czerwony – od pomidorów lub buraków, makaron zielony swój odcień zawdzięcza szpinakowi, a makaron czarny – mątwie (mięczakowi).