Dlaczego warto przygotować łososia z grilla na cedrowej desce?

Cedrowa deska to przykład tego, jak doskonale możemy wzbogacić nasze dania o unikalny, drzewny aromat. Cedr świetnie łączy się przede wszystkim z rybami, takimi jak łosoś. Co niezwykle istotne, takie deski cedrowe są przy tym pozbawione żywic, które mogłyby negatywnie wpływać na smak potraw. Deski cedrowe wytwarzane są zwykle z cedru libańskiego, wydzielającego mieszankę olejów eterycznych. Wyróżniają się one wysoką odpornością na temperatury oraz na reakcję z umieszczanymi na nich produktami spożywczymi.

Powinniśmy przy tym pamiętać, że aby taka deska cedrowa jak najlepiej spełniła swoje zadanie, należy ją przed rozpoczęciem grillowania moczyć przez pewien czas w wodzie (aż nasiąknie) oraz natrzeć olejem bądź oliwą z oliwek. Dopiero na tak przygotowanej desce cedrowej umieszczamy odpowiednio przyrządzoną rybę.

Na którą deskę cedrową warto postawić?

Jeśli chodzi o akcesoria do grillowania, takie jak deski cedrowe, warto postawić na produkty renomowanych producentów, takich jak amerykański Weber. Zyskujemy wówczas gwarancję najwyższej jakości. Deski cedrowe od Webera są w stanie przetrwać wielokrotne grillowanie bez utraty swoich właściwości. To bardzo ważne, ponieważ możemy się wówczas skupić na grillowaniu, bez przepłacania za wielokrotne zakupy desek. Deseczki cedrowe od Webera dostępne są w komplecie 2 sztuk. Możemy dobrać ich rozmiar do naszych potrzeb. Istnieje możliwość zakupu desek dużych, o wymiarze 40x15 cm, jak i mniejszych, o rozmiarach 30x15 cm. Co bardzo ważne, deski cedrowe od Webera zostały zaprojektowane w taki sposób, że im dłużej są moczone, tym dłużej będziemy mogli cieszyć się wędzeniem położonych na nich produktów. Równie istotne jest to, że gdy są już one mocno nadpalone i nie można ich użyć do grillowania, możemy im dać drugie życie, łamiąc je i stosując jako opał do grilla.

Przepis na łososia na desce cedrowej

Do przygotowania pysznego łososia na desce cedrowej dla 4 osób potrzebne będą 4 steki z łososia, 2 łyżki oliwy z oliwek, 2 sprasowane ząbki czosnku, 2 łyżki musztardy Dijon, 2 łyżeczki czarnego pieprzu, 1 łyżeczka soli. To danie przyrządzimy na desce cedrowej Weber moczonej uprzednio przez około 30 minut w wodzie.
Uruchamiamy grilla i rozgrzewamy go do średniej temperatury. W międzyczasie, gdy będzie się on nagrzewał, przygotowujemy marynatę z oliwy z oliwek, musztardy, czosnku, pieprzu oraz soli. Taką marynatą smarujemy steki z łososia z obu stron. Przyrządzonego w ten sposób łososia umieszczamy na desce cedrowej, a całość – na rozgrzanym grillu. Łososia grillujemy na desce cedrowej około 30-40 minut. Przed podaniem możemy go lekko skropić cytryną.

Łosoś z grilla na cedrowej desce to doskonała potrawa grillowa, która zachwyci wszystkich naszych gości. Dobierając odpowiedni przepis i stawiając na wysokiej jakości deski cedrowe od renomowanych producentów, takich jak Weber, możemy liczyć na najlepsze walory smakowe i aromat łososia.