Gotować lubi każdy z nas. Czasem pasja ta wynoszona jest z rodzinnego domu – najczęściej zaczynamy od gotowania dobrze znanych nam potraw. Potem sięgamy po książki kucharskie i testujemy przepisy, z aptekarską dokładnością odmierzając składniki i trzymając się oryginalnej receptury. Aż wreszcie przychodzi czas, gdy nabieramy już na tyle pewności we własne umiejętności  i smak, by zacząć samodzielnie eksperymentować – łączyć mniej typowe składniki, struktury, sposoby przygotowania czy podania dania. Jeśli i wy przeszliście tę drogę i gotowanie zaczyna być dla was bardziej kreatywnym działaniem niż odtwarzaniem przepisu krok po kroku, koniecznie sięgnijcie po tę książkę.

 

Leksykon smaków to bowiem swego rodzaju biblia smaku – elementarz, który pozwoli odkryć połączenia produktów. Czy zastanawialiście się kiedyś, z jakiego powodu czekolada i chilli albo ogórek i koperek to tak dobrane pary składników – wręcz stworzone, by zestawiać je razem? Albo z jakiego powodu pewne produkty się ze sobą nie łączą, tworząc wręcz niejadalne kompozycje smaków? Niki Segnit zna odpowiedź na to pytanie i dzieli się tą wiedzą w swoim leksykonie.

 

Autorka  wybrała 99 produktów, które podzieliła na grupy według tożsamości smaku. Mamy tu 16  kategorii smakowych, np.: pieczony (czekolada, kawa, orzeszki ziemne), mięsny (kurczak, wieprzowina, wątroba), ziemisty (kumin, grzyby, buraki), siarkowy (czosnek, kapusta, szparagi, brukiew) czy leśny (orzechy laskowe, dynia piżmowa, kasztany). Wszystkie produkty należące do danej grupy charakteryzują się podobnymi smakami, a poszczególne grupy wiążą się smakowo z sąsiadującymi, co daje nam „koło smaków”. I tak poruszając się wokół koła – od produktu do produktu, od smaku do smaku, możemy prześledzić powiązania rozmaitych składników. Jednak nie jest to tylko zestawienie, ukazujące nam, że jabłka i buraki czy szparagi i jajka to udane połączenie. Dzięki Leksykonowi smaków odkryjemy, jak wykorzystywać smaki, by ukrywać, wzmacniać, łagodzić czy ożywiać inne aromaty.

 

W książce znajdziemy też sporo ciekawych anegdot, zasłyszanych od znajomych szefów kuchni czy pasjonatów gotowania, a także krótkich przepisów na dania z różnych stron świata pomagających wyciągnąć z poszczególnych zestawień składników to, co najlepsze. Czy wiedzieliście, że połączenie cytryny i koperku jest tak udane ze względu na d-limonenowi – związkowi, który występuję zarówno w obydwu tych składnikach, a biała czekolada wydobywa z szafranu nutę smakową siana? Znajdziemy tu też praktyczne porady – jeśli chrzan jest za mało ostry, warto dodać do niego niewielką ilość sosu chilli, a kilka kropel soku z cytryny usunie metaliczny smak pomidorów z puszki. Już same te ciekawostki czynią książkę niezwykle ciekawą dla wszystkich tych, których fascynuje kuchnia.

 

Jak pisze Niki Segnit: „jedną z największych przyjemności w odkrywaniu zestawień smakowych jest poczucie, że sami potrafimy eksperymentować”. Ta książka ułatwia nam to odkrywanie, jednak to, jaki będzie efekt końcowy, zależy tylko od nas.