W bukiecie kwiatów jadalnych oprócz lawendy, bratka czy nasturcji znajdują się też inne niezłe kwiatki, które po zamarynowaniu można spokojnie zajadać. Kwiaty rzepaku jadalne są pod 1 warunkiem - powinny one pochodzić z odmian przeznaczonych właśnie do jedzenia. Jakie mają właściwości i jak smakują? Co powinniście wiedzieć na temat ich przygotowania? Dowiedzcie się wszystkiego, zanim wyjdziecie na pole rzepaku. 

Kwiaty rzepaku - właściwości

Kwiaty rzepaku zawierają witaminę C, K oraz minerały takie jak wapń, magnez i żelazo. Są też bogate we flawonoidy, które działają jako przeciwutleniacze. Przeciwutleniacze chronią organizm przed przedwczesnym starzeniem. Zabezpieczają też przed szkodliwymi wolnymi rodnikami, które prowadzą do różnych stanów zapalnych w organizmie. Pomagają również chronić serce. Kwiaty rzepaku są dość delikatne i nietrwałe, dlatego warto zrobić z nich przetwory i zachować tym samym ich wartości odżywcze na dłużej. Zrobicie to w bardzo prosty sposób. 

Kwiaty rzepaku - jadalne czy nie? 

Rzepak należy do tej samej rodziny roślin, co brukselka, kalafior, brukiew, kapusta czy brokuły. Kwiaty rzepaku są jadalne, pod warunkiem, że pochodzą one z odmiany przeznaczonej do jedzenia (z niektórych odmian rzepaku produkuje się również biopaliwa). Najlepsze w smaku są kwiaty z odmiany Brassica napus var. napus (kapusty rzepak). Smakują one właśnie kapustą i są jedzone m.in. w Chinach. Upewnijcie się, że kwiaty rzepaku, które zamierzacie wykorzystać, rosną z dala od ulicy, terenów przemysłowych i nie były pryskane pestycydami i innymi środkami chemicznymi.

Marynowane kwiaty rzepaku - przepis podstawowy

Przed przygotowaniem przetworów umyjcie dokładnie kwiaty, by pozbyć się z nich zanieczyszczeń. Proporcje roztworu możecie dostosować do swoich upodobań smakowych, jednak warto zachować odpowiednie, równe proporcje cukru i soli, by zachować balans smaków. Jeśli chcecie w ten sposób zrobić więcej kwiatów, wystarczy odpowiednio pomnożyć ilość składników. Marynowane kwiaty rzepaku przechowujcie w zamkniętych słoikach, w ciemnym i chłodnym miejscu.

Składniki:

  • 200 g kwiatów i pąków rzepaku
  • 2 łyżki soli
  • 2 łyżki cukru
  • 1 szklanka wody
  • 1 szklanka octu jabłkowego*

Sposób przygotowania: 

  1. Umyjcie i osuszcie dokładnie pąki i kwiaty, wrzućcie je do słoika;
  2. Zagotujcie ocet z solą, cukrem i wodą, przestudźcie zalewę;
  3. Po ostudzeniu zalejcie słoiki z rzepakiem;
  4. Zakręćcie pokrywki i pozostawcie na kilka dni w chłodnym i ciemnym miejscu na kilka dni. 

*Do marynowania użyjcie octu jabłkowego - ma on łagodniejszy, delikatniejszy smak niż spirytusowy i przeważnie niższą kwasowość. Nie zdominuje on smaku gotowych kwiatów. 

Jak jeść kwiaty rzepaku? 

Tak zamarynowane kwiaty rzepaku możecie używać na wiele sposobów. Będą doskonałym dodatkiem do smażonego ryżu i makaronu z warzywami, potrawek mięsnych, do posypania duszonych i pieczonych mięs, jako dodatek do sałatek oraz do zup. Możecie je też zajadać jako przekąskę, prosto ze słoika.