Styl angielski nawiązuje do klasycznych i tradycyjnych rozwiązań dekoracyjnych. Wnętrza są stonowane i eleganckie, choć proste - nie znajdziemy tam bogatych zdobień. Nawiązują bardziej do angielskiej wsi niż tętniącego życiem nowoczesnego Londynu. Dlatego spodobają się osobom, które przyzwyczajone są do funkcjonalnych pomieszczeń urządzonych bez przepychu. Tak zaprojektowane kuchnie pięknie prezentują się przede wszystkim w domach, gdzie mamy większą przestrzeń do zaadaptowania, a całość stylizowana jest na wiejski styl. Konwencja jest prosta, ale nie do końca minimalistyczna czy skromna.

Angielskie kuchnie to miejsca pełne romantyzmu, spokoju, stonowanych barw i dodatków. Duży jest też udział powierzchni drewnianych – nie tylko na szafkach i witrynach, ale też podłogach, stołach, belkach sufitowych, parapetach. Wykorzystuje się twarde gatunki drewna, woskowane lub lakierowane, dzięki czemu uwypuklone są naturalne kolory i rysunek drewna. Często jest to drewno delikatnie przecierane, sprawiające wrażenie „wysłużonego”, wiekowego.

Oprócz drewna, używa się też naturalnych materiałów – kamiennych płytek i blatów, terakoty. Jeśli chodzi o okucia, najczęściej w angielskiej kuchni znajdziemy mosiężne uchwyty i wykończenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu całość nabiera klasycznego uroku.

Szafki kuchenne, charakterystyczne dla stylu angielskiego, wyróżniają się prostymi kształtami frontów (konstrukcja płycinowo-ramowa), wykończeniem w kolorze białym, kremowym, beżowym i waniliowym. Poza tym częstym rozwiązaniem jest zastosowanie frontów pokrytych transparentnymi lakierami, które podkreślają naturalne kolory i fakturę drewna. Zwieńczeniem, które nadaje meblom bardziej masywny charakter, są proste, lecz solidne listwy wykończeniowe oraz podobna zabudowa okolic wyciągu i kuchenki.

Popularne w kuchni angielskiej są też wyspy kuchenne. W tym stylu są one masywne i rozbudowane, wykończone blatem kamiennym lub drewnianym. Wyspa funkcjonuje tu nie tylko dodatkowym blat, lecz także jako miejsce do przechowywania, dzięki licznym schowkom i szafkom.

Jeśli chodzi o kolory, dominują barwy jasne, pastelowe, przede wszystkim biel. Często można spotkać też paletę barw zaczynającą się od chłodnych błękitów i szarości poprzez ciepłe kremowe, różowe, po karmelowe i brązowe kolory. Taka kolorystyka rozjaśnia i ożywia wnętrza z dużą ilością ciemnego drewna.

Z jasnymi kolorami świetnie komponują się motywy kwiatowe. Powtarzają się one nie tylko na płytkach i kafelkach, lecz także na tapetach, porcelanie czy obiciu krzeseł i zasłonach. Mogą być to motywy zarówno ręcznie malowane i haftowane, jak i drukowane na materiałach.

Dopełnieniem wystroju angielskiej kuchni są oczywiście odpowiednie dodatki. Jak wspominano wyżej, kuchnia taka, choć skromna, nie jest minimalistyczna. Idealnie pasować będzie wszelkiego rodzaju tradycyjna ceramika najlepiej jak najstarsza lub na „wiekową” stylizowana. Gadżetów może być sporo, choć nie powinny one zbytnio zagracać miejsca - liczy się przede wszystkim wygoda użytkowania takiej kuchni. Te często używane akcesoria będą pięknie prezentować się w przeszklonym kredensie, gdzie będą kolejnym elementem dekoracyjnym. Dzięki takim rozwiązaniom kuchnia będzie nie tylko miejscem przygotowania posiłku, ale kolejnym pomieszczeniem, w którym można przyjemnie spędzić czas.

Propozycje dodatków do kuchni w stylu angielskim:

Porcelanowa podstawka do jajek z solniczką i łyżeczką Cilio

Zestaw składający się z porcelanowej podstawki do jajek, solniczki i łyżeczki. To wspaniałe dopełnienie kolekcji porcelanowej Cilio. Materiał: porcelana, średnica: 12 cm

Dzbanek do herbaty z filtrem 1,8l London Pottery

Dzbanek do herbaty angielskiej firmy London Pottery z serii Farmhouse Filter. Wykonany z ceramiki, o tradycyjnym kształcie. Wyposażony został w stabilny, wyjmowany filtr - zaparzacz ze stali nierdzewnej, do parzenia liściastej herbaty i ziół. Przyrządzony w takim dzbanku napój jest bardziej aromatyczny. Idealnie nadaje się również do wielokrotnego parzenia. Dziubek dzbanka Farmhouse Filter ma kształt zapobiegający skapywaniu a zgrabna przykryweczka zostanie na swoim miejscu nawet, gdy naczynie będzie przechylone. Wewnątrz dzbanka znajduje się zabezpieczenie przed dostawaniem się torebek z herbatą do dzióbka. Naprawdę warto posiadać w swojej zastawie dzbanek zaprojektowany przez angielskich smakoszy herbaty. Wymiary: Pojemność 1,8 l, materiał: Ceramika, kolor: Kremowy

Pojemnik kuchenny London Pottery 0,9 kwiaty

Duży pojemnik kuchenny wykonany z wysokiej jakości ceramiki. Wzorniczo i kolorystycznie pasuje do pozostałych produktów marki London Pottery. Szczelne zamknięcie zapewni bezpieczne przechowywanie kuchennych półproduktów.  Pojemność: 0,9l, materiał: ceramika

Łyżeczki do dipów AdHoc

Porcelanowe łyżeczki do dipów są zakończone plastikowym uchwytem, by nabieranie sosów było jeszcze wygodniejsze. To praktyczny dodatek do jadalni. Z pewnością okaże się przydatny podczas serwowania posiłków oraz podczas domowych uroczystości. W zestawie 4 łyżeczki. Materiał: porcelana, plastik.

Sponsorem artykułu jest:

logo

Zobacz też:

Spis artykułów o urządzaniu kuchnni