Pilav

Pilav jest jednym z filarów kuchni tureckiej. Na ogół przygotowywany jest z ryżu, ale również z bulguru (gotowane i wysuszone ziarna pszenicy). W potrawie tej ryż nie powinien być lepki – musi rozdzielać się na pojedyncze ziarna podczas jedzenia. Pilav może zawierać bakłażany, ciecierzycę, fasolę oraz groch. Chociaż pilav jest tradycyjnym tureckim daniem w bardzo wielu restauracjach podawany jest z drobiem bądź innym mięsem.

Börek

Börek to cienko wywałkowane ciasto, najczęściej do grubości papieru, owijane wokół różnych pikantnych wypełnień lub ułożone warstwowo, przekładane farszem. Obecnie można znaleźć niezliczone rodzaje börków – ich przygotowywanie Turcy mają opanowane do perfekcji. Tradycyjnie mówiło się, że żadna dziewczyna nie powinna wyjść za mąż, dopóki nie opanuje sztuki wytwarzania börka. Najczęściej jako nadzienie stosowane są sery, mięso mielone, szpinak i ziemniaki. Odmiana börka - rolki wypełnione mieszanką sera i mięsa mielonego i smażone nosi nazwę sigara boregi, ze względu ma kształt „papierosków”. Każde ciasto börek powinno być lekkie i kruche, bez nadmiaru oleju.

Kebab

Pod nazwą kebab kryje się ponad dwadzieścia odmian tej potrawy (między innymi adana kebabı, iskender kebab czy şiş kebabı). W Polsce słowo kebab najczęściej oznacza jedem z rodzajów, jakim jest döner kebap (po turecku nazwa ta oznacza „obracające się pieczone mięso”). Oryginalny döner kebap to plastry marynowanej jagnięciny grillowane na pionowym wysokim rożnie, aby powoli nabierały idealnego smaku. Upieczone porcje mięsa cięte są na bardzo cienkie plasterki tradycyjnie dużym, ostrym nożem, a następnie układane na talerzu w chlebie zwanym pitą. Kebap, aby trafić do szerszych odbiorców jest także przygotowywany z innych rodzajów mięs – bardzo popularna jest odmiana drobiowa. To danie jest zdecydowanie najgroźniejszym rywalem klasycznych hamburgerów. Współcześnie zostało ono przekształcone w fast food podawany w bułkach z surówkami i różnymi sosami (łagodnymi i ostrymi). W Polsce cieszy się ogromną popularnością ze względu na wspaniały, orientalny smak i gwarancję sytości. W Turcji (a także w innych częściach Europy) kebap jest najczęstszą, szybką przekąską w porze lunchu.

Kofte

Różnorodne rodzaje kofte o wielu kształtach i rozmiarach tworzą odrębny rozdział kuchni tureckiej. Jest to mięso drobno mielone (zazwyczaj wołowe lub jagnięce) zmieszane między innymi z przyprawami i cebulą, często także z ryżem, kaszą bulgur oraz jajkiem. Można je porównać do mięsnych klopsików. Kofte mogą być grillowane, smażone, gotowane lub pieczone, a także podawane z sosem bądź całkiem oddzielnie. Kofty są klasyfikowane i nazywane według metody ich gotowania, składników, z których się składają lub kształtu. Podobno istnieje niemalże 300! rodzajów kofte.

Miłośnicy dobrego jedzenia nie rozczarują się, gdy spróbują dań kuchni tureckiej – to prawdziwa uczta dla podniebienia. Turcja to kraj o bogatej tradycji kulinarnej. Różnorodność i prostota przepisów połączona z najwyższej jakości składnikami to sekret i gwarancja smacznego posiłku. Dzięki niepowtarzanym połączeniu kultury wschodu i zachodu, wykorzystaniem wielu warzyw, owoców, mięs i aromatycznych przypraw, kuchnia turecka stała się jedną z głównych i najbogatszych kuchni na świecie.

Artykuł powstał przy współpracy z Pyszne.pl

 

Materiał prasowy