Mąki i kasze

Dawniej na trenach Rosji uprawiano dużo zboża, stąd też duża ilość kasz oraz produktów mącznych w rosyjskim jadłospisie. Kasze, przede wszystkim gryczana, stanowią nieodłączny dodatek do wielu potraw jak i  danie samo w sobie. Żyto, jęczmień, proso, owies i pszenica są niezwykle często używane w rosyjskiej kuchni. Dużym powodzeniem cieszą się ciemne, ciężkie chleby, jak na przykład  brodinsky – żytni chleb z dodatkiem kminku. Popularne są także naleśniki i bliny z łososiem oraz pirozi i piroške, czyli chleb przygotowywany kwaśnego ciasta.

Warzywa

Ze względu na ciężki klimat w Rosji uprawiano przede wszystkim niewymagające warzywa korzeniowe i kapustę.barszcz Warzywa są składnikiem wielu sycących zup, które stanowić mogą cały posiłek, na przykład šči – zupa z kapusty i boršč – zupa z buraków. 

Warzywa często się kisi, spożywa świeże lub przygotowuje się z nich przetwory.

 

Mięsa

 

Rosja jest krajem, gdzie potrawy z mięsa są bardzo znane i lubiane Najczęściej wykorzystuje się: dziczyznę, kaczki, kuropatwy, zające, sarny, które przyrządza się w piekarniku, a tak przygotowane, poza innymi walorami, lepiej zatrzymują soki. Rosjanie nie przepadają za mięsami smażonymi – dawniej wszystko przygotowywało się w piecu, na parze i gotowało.

Najpopularniejszym rosyjskim daniem mięsnym jest wołowina Beuff Strogonoff oraz Pojarski – ko tlet z mielonego mięsa kurczaka.

Mięso -  wołowina, baranina i wieprzowina jest również nadzieniem do pierożków pielmieni.

Ryby

bardzo popularne w Rosji, zarówno słono- i rybysłodkowodne. Je się przede wszystkim dorsza, łososia, śledzia, sardele, jesiotra. Ryby dodaje się do zup, są nadzieniem pierogów czy kulebiaków, stanowią danie główne lub dodatek do blinów. W kuchni rosyjskiej szerokie zastosowanie mają ryby w różnej po­staci, zarówno gotowane, smażone, jak i zapiekane.

Ważnym i niezwykle popularnym elementem kuchni rosyjskiej jest kawior. Przed podaniem kawior należy schłodzić i konsumować grzanką, masłem, ćwiartką cytryny i kieliszekiem wódki. Najpierw pije się wódkę, następnie smaruje chleb masłem i kawiorem, skrapia cytryną i zajada.

Desery

Mało osób wie, że tak popularny w naszym kraju kisiel pochodzi z Rosji. Przygotowuje się go z suszonych i leś nych owoców. Tak samo jak kogel-mogel, czyli żółtko utarte z koniakiem, cukrem, pomarańczowym likierem i sokiem z cytryny na krem. Innym znanym u nas deserem jest pascha. Paschę przygotowuje się z twarogu, śmietany, jaj, masła, skórki cytrynowej i pomarańczowej oraz mielonych migdałów i podaje na Wielkanoc.

Słynne rosyjskie bliny przygotowywane są również na słodko, z dodatkiem konfitury i świeżych owoców.

Herbata

Herbata to najpopularniejszy napój, pity w Rosji w ilosciach większych niż wódka. Herbata, podawana na towarzyskich spotkaniach do ciastek, to tradycja znana już od 1638 roku.czaj

Parzenie herbaty po rosyjsku różni się od metod angielskich i chińskich. Zgodnie z tradycją ­rosyjską, w osobnym naczyniu ­zaparza się ­esencję, którą następnie rozcieńcza się wrzątkiem z samowaru bezpośrednio w filiżance.

Na rosyjskim stole zawsze musiały stać ­odpo­wiednie dodatki do herbaty. Trudno wyobrazić  sobie ten napój bez konfitur z truskawek, wiśni, czarnej porzeczki, ­żurawiny, borówki i obowiązkowo konfitury malinowej. Innym dodatkiem do herbaty jest cytryna i to połączenie uważa się właśnie za rosyjski wynalazek, w wielu miejscach na świecie podaje się ją jako „russkij czaj”.