Podlasie to kraina leżąca w granicach trzech województw: podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego. Region ten graniczy z państwami Litwą i Białorusią oraz ma wśród swych mieszkańców prężnie działającą społeczność tatarską. Z tych powodów Kuchnia Podlaska jest niezwykle urozmaicona, czerpiąca z bogactwa smaku i przepisów tradycyjnych kuchni:

  • litewskiej z sękaczem - ciastem pieczonym na obracanym rożnie, do którego produkcji potrzeba ponad 60 jaj i kindziukiem - dojrzewającą w wieprzowym pęcherzu wędliną w skład której wchodzi szynka i słonina
  • biababkałoruskiej z babką ziemniaczaną, czyli pieczoną masą ziemniaczaną wymieszaną z mąką, jajkiem, słoniną  oraz kiszką ziemniaczaną - pieczonym jelitem grubym wieprzowym faszerowanym masą ziemniaczaną dodatkiem boczku i przypraw
  • kuchni tatarskiej z pierekaczewnikiem - ciastem warstwowym z Kiszka ziemniaczana z podgardłemnadzieniem serowym lub mięsnym i kołdunami tatarskimi (pierożkami niewielkich rozmiarów z mięsem wołowym lub jagnięcym podawanymi w rosole).

Oprócz tych "zapożyczeń" Kuchnia Podlaska wiele czerpie z samej natury, nieskazitelnej iszczawiowa dziewiczej przyrody, która to cały region jest wypełniony po brzegi. Zupy z dziko rosnących roślin: szczawiowa, pokrzywowa; przetwory z grzybów i owoców lasu: kurek, opieniek, jarzębiny czy borówki bruszwicy; potrawy mięsne: kiełbasa palcówka, żeberka z dzika, pasztet z królika, szynkę wędzoną aż po trunki ze słynną już na całą Polskę Żubrówką - wódką ze źdźbłem trawy turówki wonnej.

W dobie postępującej globalizacji, gdzie co chwila słyszymy o kolejnych epidemiach czy próbachpasztet chemicznego wspomagania żywności produkty ekologiczne, powstałe z naturalnych składników najwyższej jakości przeżywają renesans. Pamiętajmy, że właśnie z takich produktów korzysta nie tylko Kuchnia Podlaska, ale również cała Polska Kuchnia Regionalna.

Autor otrzyma od partnera cyklu, wydawnictwa Pascal, książkę:

książka