Wszyscy wiemy, jak dużą część naszych zarobków pochłaniają zakupy żywnościowe. Jestem przekonana, że wiele z nas ma swoje sposoby na to, by gotować oszczędnie i jednocześnie pysznie. Wbrew pozorom to nie jest jakaś wielka sztuka, a jeśli ktoś myśli inaczej, zapraszam do zajrzenia do książki "Kuchnia na każdą kieszeń". Pani Alicja Stradecka zebrała sporą garść przepisów na tanie dania, które nie tylko smakują, ale mogą się też stać inspiracją dla naszych kulinarnych fantazji.

Książka podzielona jest na 6 rozdziałów:

-zupy

-dania mączne

-warzywa

-mięso, drób i ryby

-sałatki i surówki

-coś słodkiego

Wypróbowałam 3 przepisy, ale korci mnie jeszcze niejeden. Chociażby pierogi z kapusta i serem, placek serowy z brukselką, czy ryba po hindusku. Poniżej znajdziecie przepisy na: flaczki z kurczaka, kotlety z kapusty i sufleciki z owocami.

 

Co mi się jeszcze podobało? Forma wydania. Zgodnie z przesłaniem o oszczędzaniu, papier nie jest gruby i lśniący lecz makulatorowy. I być może troszkę brakowało mi zdjęć potraw, ale ich brak również wpisuje się w ideę oszczędzania.

Do czego mogę się przyczepić? Do wszelkich veget, kostek rosołowych i zupek w proszku, które od czasu do czasu przewijają się w przepisach. Ale jeśli ktoś, jak ja, nie uznaje takich "ulepszaczy", spokojnie zastąpi je wedle gustu.

logo