Potrawy z południa Półwyspu Bałkańskiego wyróżniają się na tle innych ze względu na ukształtowanie terenu w Grecji. 80% powierzchni państwa to tereny górzyste, natomiast jedynie 30% to tereny uprawne, choć nie sprzyja im kamienista gleba i gorące, suche lata. Dania kuchni greckiej bazują na dostępnych, regionalnych produktach, które spożywane są w dużych ilościach i na wiele sposobów.

Oliwa

Przeciętny Grek spożywa średnio 2 litry oliwy na miesiąc, co wpływa nie tylko na smak potraw, ale i zdrowie jedzących. Oliwa z Grecji jest uznawana za jedną z najlepszych na świecie, największym powodzeniem i uznaniem cieszy się oliwa z Krety. Doskonałe do uprawy warunki klimatyczne oraz miejscowe odmiany sprawiają, że oliwa jest aromatyczna i wyrazista.

Grecy często zaczynają swój dzień od wypicia łyżki oliwy, co doskonale wpływa na przemianę materii i krążenie. Również turyści przed przystąpieniem do posiłku często raczeni są miejscową oliwą, którą podaje się do świeżo upieczonego chleba i innych „czekaczy” (mezedes). Później jest jej coraz więcej, pojawia się niemal we wszystkich daniach, które pojawiają się na stole. I nie używa się jej jedynie do dań wytrawnych, często jest też składnikiem ciast i deserów.

Ser feta

To najbardziej znany z greckich serów. Produkuje się go z pasteryzowanego mleka owczego lub z dodatkiem z mleka koziego. Ta druga, powstała z mieszanki mleka owczego i koziego,  jest bardziej aromatyczna i ma mocniejszy smak. Zależnie od regionu ser może być mniej lub bardziej słony i mieć delikatniejszy smak.

Feta dawniej jedzona była jako przekąska, gdzie pokrojony w plastry ser polewało się oliwą z dodatkiem oregano, dodawało oliwki i zajadało z dużymi kawałkami pieczywa. Obecnie ser ten używany jest jako dodatek do sałatek, dodatek do farszu, pizzy czy dań zapiekanych.

Zioła

Zioła to dodatki do dań, które nie tylko pięknie pachną i wzbogacają walory smakowe, ale również działają zbawiennie na nasz organizm.

W każdym greckim domu czy restauracji znajdziemy z pewnością oregano i rozmaryn. Poza tym nie zabraknie też sporej ilości pietruszki, mięty oraz cząbru. Zioła te, w połączeniu z innymi składnikami tworzą aromatyczne sosy do sałatek, marynaty do mięs i dodatki do dań warzywnych i mięsnych.

Popularny jest też anyż, który dodaje się nie tylko do tradycyjnej greckiej wódki (Ouzo), ale także do cielęciny, kurczaków, sałatek owocowych i sosów.

Greckie warzywa

Kuchnia grecka jest bardzo zdrowa między innymi ze względu na dania warzywne, które Grecy jedzą w dużych ilościach. Często są to warzywa świeże, choć ciepły posiłek zapewnią faszerowane czy zapiekane warzywa z dodatkiem kasz, kuskusu czy sera. Najczęściej spożywane przez Greków są pomidory, cukinia, bakłażany, papryka i karczochy. Dużą popularnością cieszą się też pasty warzywne, jak na przykład fava czy tzatziki oraz sałatki. Nie można zapomnieć też o oliwkach, które spożywane są jako przekąska oraz używane jako dodatek do wielu dań głównych, mięsnych i warzywnych. Warto z podróży do Grecji przywieźć ze sobą słoiczek czy dwa, szczególnie oliwek Kalamata, uznawanych za kawior wśród oliwek.

Ouzo

To grecka wódka o zawartości alkoholu do 48%. Ojczyzną Ouzo jest wyspa Lesbos, gdzie po dziś dzień wytwarza się najwięcej rodzajów tego alkoholu. Napitek ten ma specyficzny, anyżkowy smak, który nie wszystkim przyjezdnym smakuje. Zazwyczaj Ouzo podaje się ze szklanką wody, choć tradycjonaliści piją go bez dodatków.

W Grecji Ouzo serwowane jest jako aperitiff, czyli dodatek do wyżej wspomnianych mezedes. Picie tego alkoholu dla Greków ma ogromne znaczenie, czasem jest wręcz filozofią życiową. Konsumowanie go, głównie w gronie rodzinnym, staje się wręcz rytuałem, które często budzi zdziwienie miejscowych.

Zapraszamy do korzystania z przepisów na dania z kuchni greckiej

bakłażany faszerowane mięsem

kawior z bakłażana

papryka na sposób grecki

papryka pieczona

greckie souvlaki

sałatka z grillowanej cukinii z fetą

twarożek z owocami i jogurtem greckim

sałatka kreteńska