Bory Tucholskie to największy zalesiony obszar w Polsce, położony we wschodniej części Pojezierza Południowo-pomorskiego, między Pojezierzem Kaszubskim i Pojezierzem Starogardzkim. W Borach kryją się pełne uroku jeziora z czystą wodą oraz rzeki o bogatych walorach krajobrazowych i turystycznych.
Borowiacy zajmowali się uprawą roli, hodowlą zwierząt, zbieractwem runa leśnego, łowieniem ryb,łowiectwem.


Kuchnia borowiacka to głównie potrawy z ziemniaków ,mleka, mąki, kapusty, maślanki i twarogu. Przyrządza się różne zupy, tzw polewki. Do najbardziej popularnych należy polewka z maslanki, polewka owocowo-grzybowa, grzybionka, rybionka, kapuścionka, bałabunka oraz wszelkiego rodzaju zacierki. Mogą być z mlekiem lub okraszone słoninką lub boczkiem. Borowiacy lubią tez czarninę i zupę z brukwi.


Popularnym daniem szczególnie w piątek są krylki ze śedziem w smietanie lub ślepy śledź. Borowiacy lubią też jajka w sosie musztardowym z kartoflami gotowanymi w łupinach.
Kiedyś częstym posiłkiem były bulwy szturane okraszone boczkiem jedzone z zacierką na mleku.


Najbardziej jednak lubią Borowiacy dania z ziemniaków. Przyrządzają je na wiele sposobów. Z potartych ziemniaków robią żuchel inaczej sztydrych, to taki rodzaj babki ziemniaczanej, pyzy borowiackie faszerowane twarogiem, bulewniaki, czyli placki ziemniaczane z twarogiem, kluski ziemniaczane, golce.


Szarpak to inaczej kapuśniak z kiszonej kapusty, kapusta szmurowana, parzybroda to najbardziej lubiane potrawy z kapusty.  Potrafią Borowiaczki ugotować miód z maślanki. Chleb swojski na zakwasie lub kukle na liściach kapusty pieczone w piecach chlebowych nie mają sobie równych.
Z wędlin najlepsze są szynki wędzone dymem olchowym, przedtem 2 tygodnie peklowane w zalewie. Trwałość tych szynek jest długa, a smak i zapach niepowtarzalny. Również kiełbasa polska surowa wędzona, salcesony, wątrobianki i kaszanka mają wyjątkowy smak.


Z drobiu warte polecenia są kaczka z jabłkami, gęś faszerowana, półgęski czyli gęsie piersi wędzone zimnym dymem, okrasa z gęsi, potrawka z kury z sosem i ryżem. Również zylca, czyli galareta z nóżek jest daniem podawanym na specjalne okazje.
W kuchni często wykorzystuje się grzyby, zarówno suszone jak i świeże; salceson z grzybów, klopsy grzybowe, pasztet z grzybów oraz zupy.
Z żurawin, borówek oraz jagód przyrządza się konfitury, dżemy, kompoty i nalewki.


Kuchnia borowiacka jest dosyć urozmaicona. Można wybierać co kto lubi i każdy cos dla siebie wybierze.

Autorką tekstu jest teresakr.

Autorka otrzyma od partnera cyklu, wydawnictwa Pascal, książkę: