Książkę „Kuchnia antyrakowa” autorstwa dr Chantal Tse, można podzielić na trzy części. Część pierwsza dotyczy naukowego podejścia do zachorowań na różnego rodzaju nowotwory oraz powiązania tych zachorowań ze sposobem żywienia wraz z opisem grup żywności i poszczególnych związków w nich zawartych. Część druga, to zbiór przepisów tzw. kuchni antyrakowej, z podziałem na przystawki, sałatki, zupy, quiches i tarty, dania mięsne, ryby, warzywa oraz desery. Przy większości z nich wymienione są składniki przeciwrakowe. Wiele z tych przepisów może stać się inspiracją do przygotowania smacznych dań, zarówno wytrawnych, jak i słodkich. Część trzecia, to charakterystyka produktów żywnościowych oraz słowniczek, dzięki któremu można poznać obco brzmiące nazwy niektórych składników przepisów prezentowanych w tej książce.

„Kuchnia antyrakowa” jest dosyć interesującą pozycją – ciekawe wiadomości, inspirujące przepisy. Nie jest z pewnością książką kucharską. To raczej rodzaj poradnika zdrowego odżywiania. Wskazuje na to sposób zaprezentowania treści oraz jej szata graficzna, a raczej jej brak. Nie jest to książka dla estetów, dla wzorkowców. Czytelnik nie znajdzie tu zdjęć do przepisów poszczególnych potraw, zachęcająco też nie działa całość – bardzo słabej jakości papier, miękka oprawa, a wszystko to za dosyć, uważam, wygórowaną cenę.  Książką tą mogą zainteresować się osoby poszukujące wiadomości na temat zdrowej diety, dla których walory estetyczne nie mają większego znaczenia.

„Kuchnia antyrakowa”, autor: dr Chantal Tse, oprawa miękka, stron: 361, sugerowana cena: 34,90zł, Wydawnictwo ESPRIT SC.

Dorota Urbańska

logo wydawnictwo ESPRIT SC