Diane Holuigue wybrała się w podróż do Prowansji, a owocem tej podróży jest książka "Księga smaków Prowansji".

Jest to atrakcyjna książka, która w pierwszej chwili zachwyci estetów i miłośników literatury kulinarnej, ale i zwykłego czytelnika, jeśli sięgnie po tę pozycję.

Wizualna część książki to wspaniała szata graficzna: kolorowe zdjęcia potraw (często na całą stronę), ciekawe fotografie regionu, miniaturowe akwarele.

Książka ta to przede wszystkim kulinarna relacja z podróży po najsławniejszym regionie Francji - Prowansji - regionu, który rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu po Alpy na północy.
Całość książki poprzedzona jest wstępem, w którym autorka przenosi czytelnika do tego magicznego miejsca. Oczami wyobraźni czytelnik widzi bajkowy krajobraz: Alpy, Lazurowe Wybrzeże, brzegi Rodanu, itp.

We wstępie autorka nawiązuje także do historii regionu, która wywarła wpływ na kuchnię Prowansji. "Księga smaków Prowansji" to profesjonalna publikacja pod względem treści, gdyż autorka bazuje na przepisach kulinarnych, które otrzymywała od szefów kuchni, właściciela restauracji Rogera Verge i innych.

A jakie ciekawe potrawy możemy znaleźć w liczącej ponad 250 stron książce? Na początek przystawki, do przyrządzenia których wykorzystuje się ryby, owoce morza. Następnie dania z mięsa drobiowego i dziczyzny, a także potrawy z warzyw i desery.

Potrawy umieszczone są według różnych kategorii, co ułatwia czytelnikowi szybkie ich wyszukanie. Każdy przepis zawiera dokładną liczbę składników, proces przygotowania i późniejszego gotowania bądź pieczenia.

Na uwagę zasługują przepisy: kremowa zupa rybna, pstrąg ze szczawiem, grillowany tuńczyk z ziołami, piersi kurczaka ze szparagami, nadziewany płaski chleb, potrawka z kaczki, krewetki z koprem włoskim, deser lodowy z figami i imbirem.

"Księga smaków Prowansji" to zbiór przepisów przelatany opowieściami o historii i tradycji regionu, życiu mieszkańców. Pozyskamy z niej cenne informacje na temat rodzajów kozich serów, gatunków chleba, rodzajach oliwek, hodowli owiec i dlatego polecam tę książkę wszystkim tym, którzy lubią zachwycać swoich gości nie tylko potrawami.

Na końcu książki znajduje się słowniczek podstawowych terminów kulinarnych dotyczących prowansalskich dań i technik kulinarnych.

Adresuję tę książkę dla tych polskich miłośników kulinariów, którzy szukają inspiracji, dla tych dla których tradycyjny kotlet schabowy z kapustą i ziemniakami od dawna jest w niełasce i chcących próbować nowych potraw i nowych smaków z różnych zakątków świata.

"Księga smaków Prowansji" jest odpowiedzią na zapotrzebowania tych, którzy są wielbicielami kuchni francuskiej, w której dominują ryby, owoce morza, drób, jagnięcina, i takie warzywa jak: fenkuły, oliwki, suszone pomidory, szpinak, cykoria, karczochy, bakłażany i ciecierzyca.

logo