Autorami książki są Maria Lemnis i Henryk Vitry, jednak wystarczy trochę poszukać aby dowiedzieć się, że autor był jeden... Książkę napisał Tadeusz Żakiej - muzykolog, pisarz i publicysta muzyczny, który pod pseudonimem Maria Lemnis i Henryk Vitry wydawał książki kucharskie oraz pisał artykuły o tematyce kulinarnej. Ten sam człowiek pod pseudonimem Tadeusz Marek pisał publikacje o tematyce muzycznej. 

Pozycja ta jest nie tylko ciekawa od strony kulinarnej (zawiera naprawdę sporo fajnych przepisów) ale jest też świetną opowieścią o czasach nie aż tak odległych a jednak z tak bardzo odmienną rzeczywistością. 

Po krótkim wstępie, w którym "autorzy" próbują namówić osoby samotne do gotowania jest krótki rozdział o "INSTRUMENTACH KUCHENNYCH", czyli w co kuchnia singla powinna być wyposażona . No więc na stanie powinniśmy mieć między innymi: imbryk aluminiowy, 2 (co najmniej) ścierki lniane (z których przynajmniej jedna powinna być czysta), 2 płytki azbestowe (taką płytkę pamiętam z domu rodzinnego) oraz prodiż! 

Potem jest kilka ciekawych historyjek dotyczących gotowania na przestrzeni wieków oraz rozdział o kuchni staropolskiej. No a dalej przepisy, jednak na początku każdego rozdziału krótki wstęp i naprawdę sporo ciekawostek. Najbardziej podoba mi się rozdział "O gościach i gościnności", w którym autor nie tylko mówi o tym jak przyjmować gości, ale też jak być gościem u innych. Jak zaplanować imprezę imieninową, spotkanie przy brydżu czy wspólną naukę do egzaminu.

Są też informacje o ziołach, sposobach parzenia kawy i herbaty, informacje dotyczące planowania posiłków czy pomysły na biwak i wakacje na campingu...

Podsumowując - naprawdę fajna książka - dostępna na Allegro za kilka złoty.

----------------------------------

Maria Lemnis i Henryk Vitry Książka kucharska dla samotnych i zakochanych, Wydawnictwo Iskry, Warszawa 1968 - wydanie IV (po raz pierwszy wydana 1959 roku).

Zapraszam do siebie na Pilaw - przepis turecki pochodzący z tej książki.