Walory zdrowotne koziego mleka

Jednym z najważniejszych plusów koziego mleka jest niewątpliwie fakt, iż pomaga ono ze zwalczaniem astmy, anemii, egzemy, a także schorzeń płuc.

Nie sposób także zapomnieć o witaminach, które odgrywają w życiu każdego człowieka pierwszorzędną rolę. W kozim mleku możemy znaleźć witaminy: A, D, E, B1, B2, B13.

Wielu ludzi może pomyśleć, że mleko krowie posiada takie same właściwości jak jego kozi odpowiednik. Bynajmniej. Warto spojrzeć na lekkostrawność produktów wytwarzanych z koziego mleka i porównać je z “krowią konkurencją”. Kozie mleko jest o wiele prostsze w trawieniu - dzieje się to za sprawą kuleczek tłuszczowych, które są znacznie mniejsze, niż w przypadku mleka krowiego. Ponadto warto spojrzeć na korzystne wielonienasycone kwasy tłuszczowe, a także pomoc w zmniejszeniu cholesterolu we krwi.

Mleko kozie a mleko krowie - makroskładniki

Makroskładniki mleka koziego są zbliżone do mleka krowiego. Różnicę między tymi produktami znajdziemy w ilości węglowodanów - a co za tym idzie - w wartości energetycznej (kcal). Kozie mleko posiada delikatnie mniejszą zawartość sacharydów.

Jak włączyć kozie mleko do diety?

Po pierwsze - warto spojrzeć na certyfikat Jakość Tradycja. Ów certyfikat jest przyznawany produktom, które spełniają określone zasady. Dla przeciętnego zjadacza kozich serów oznacza to, że może liczyć na naturalny smak, nieprzemysłową metodę produkcji i produkt stworzony wedle 50-letniej tradycji wytwarzania.

Mając w rękach odpowiednie produkty - możemy zająć się przygotowywaniem posiłków. Poza oczywistą wymianą mleka krowiego na kozie, powinniśmy spojrzeć także na resztę towarów.

Proste naleśniki z kozim twarogiem wiejskim

Składniki:

  • 100 gramów mąki,
  • 250 mililitrów koziego mleka,
  • 50 gramów koziego jogurtu naturalnego,
  • 200 gramów koziego twarogu wiejskiego,
  • 1 jajko,
  • 10 mililitrów oleju rzepakowego lub oleju z pestek dyni,
  • dodatki wedle uznania.

Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy 150 mililitrów koziego mleka i 50 gramów koziego jogurtu naturalnego. Wszystko dokładnie mieszamy rózgą kuchenną, aby nie pozostawić grudek. Na patelni rozgrzewamy olej, a następnie wylewamy 1⁄3 masy. Smażymy z każdej strony około minuty i przekładamy na talerz.

Aby przygotować nadzienie wystarczy, że do 200 gramów koziego twarogu wiejskiego dodamy 100 mililitrów koziego mleka i wszystko dokładnie wymieszamy. Aby nadać słodkiego posmaku można dodać nieco cukru, kakao lub rozpuszczonej czekolady.

Mamy nadzieję, że kozi nabiał na stałe zagości w Twojej kuchni. Pamiętaj o szukaniu produktów z certyfikatem Jakość Tradycja i daj się porwać odmiennym i pysznym smakom!

Artykuł przygotowany na podstawie materiału: “Walory odżywcze i prozdrowotne mleka koziego” autorstwa Roberta Pastuszki, Joanny Barłowskiej i Zygmunta Litwińczuka.