Nagrody główne

Pikantny krem z pomidorów z pianką kokosową

 

Składniki:
2 puszki pomidorów bez skórki Łowicz,
1 łyżka oliwy,
1 łyżka masła,
średniej wielkości cebula,
1-2 ząbki czosnku,
pół szklanki bulionu warzywnego,
sól himalajska, pieprz czarny, cukier,
1/3 papryczki chili świeżej,
liście bazylii,
pół szklanki mleczka kokosowego


Przygotowanie:
Pomidory razem z zalewą i pokrojoną papryczką chili zmiksować blenderem. Postawić na gazie na małym ogniu, zredukować (około 20-30 minut). Gęsty sos odstawić na chwilę. W tym czasie pokroić drobno cebulę i czosnek. W rondelku rozgrzać masło z oliwą, dodać cebulę z czosnkiem, zeszklić. Ważne, żeby nie przypalić.

Gdy cebula zrobi się szklista wlać bulion, zagotować. Następnie dodać do wywaru otrzymany sos pomidorowy, doprawić wedle uznania solą, pieprzem i cukrem. Pogotować około 10 minut to otrzymania upragnionej konsystencji. Ponownie zblendować.


Lekko podgrzać mleczko kokosowe i spienić za pomocą spieniacza do mleka. Gorącą zupę podawać od razu z dodatkiem spienionego mleka i liśćmi bazylii.
Pomidorowa, że Łooo!

Monika Czapiewska - Chrzanów

 

Ostry krem z pomidorów

Składniki:

- pomidory /300g/
- papryka czerwona /300g/
- passata pomidorowa Łowicz /400g/ - ostra papryczka chilli /4 sztuki/
- mozzarella /60g/
- ziarna słonecznika /3 łyżki/ - czosnek /4 ząbki/ - cebula /200g/ - zioła: zioła prowansalskie, sól, bazylia, pieprz


składniki do przygotowania ok 6 dużych porcji zupy

PRZYGOTOWANIE: Nagrzewam piekarnik do 220 stopni. Pomidory dokładnie myję, wycieram i kroję na plasterki. Układam na papierze do pieczenie i posypuje przyprawami. Czosnek obieram i zawijam w folię aluminiową (gdybyśmy tego nie zrobili przypiekłby nam się i byłby gorzki). Cebulę kroję na plasterki i umieszczam obok pomidorów i papryki. Całość pozostawiam w piecu ok 20 minut. Po tym czasie posypuje pomidory słonecznikiem i posiekaną bazylią- pozostawiam w piekarniku jeszcze na 10 minut. Upieczone produkty przekładam do blendera i miksuje je na gładki krem. Przekładam do garnka,dodaję 400g passaty pomidorowej Łowicz, dla wzmocnienia intensywności smaku pomidorów oraz dolewam ok 300 ml wody i pozostawiam do zagotowania. Krem przekładam do miseczek. Kroję mozzarellę na plasterki i wrzucam do zupy. Dekoruję świeżą bazylią.

Żaneta Bartoszek – Chorzów

Orientalna zupa pomidorowa

 

1 litr bulionu drobiowego
450-500 g passaty Łowicz
1 puszka pomidorów krojonych Łowicz
3 liście limonki Kaffir
2 łyżeczki sosu Sambal Olek
1 łyżka cukru trzcinowego
3-4 łyżki mleka kokosowego
2 łyżki oleju sezamowego + plus olej do smażenia
1 pierś z kurczaka
pęczek zielonej cebulki
ziarna sezamu
makaron ryżowy z tapioką i zieloną herbatą
pieprz
sól


Do wrzącego bulionu drobiowego dodajemy passatę oraz liście limonki Kaffir i całość doprowadzamy do wrzenia. Następnie dodajemy pomidory krojone z puszki, sos Sambal Olek, cukier trzcinowy oraz olej sezamowy - całość gotujemy kilka minut. Pod koniec gotowania dodajemy mleko kokosowe. Zupę doprawiamy solą oraz pieprzem. Pierś z kurczaka kroimy w cienkie paseczki, oprószamy solą oraz pieprzem i smażymy na oleju sezamowym na złoty kolor. Makaron przygotowujemy wg przepisu na opakowaniu - zazwyczaj wystarczy zalać go wrzątkiem i pozostawić na kilka minut. Zupę podajemy z makaronem, na którym układamy kawałki upieczonej piersi z kurczaka. Przed podaniem zupę posypujemy posiekaną zieloną cebulką oraz ziarnami sezamu.

Anna Loska - Kraków

Nagrody dodatkowe

 

ZUPA POMIDOROWA Z TORTELLINI I SZPINAKIEM


Składniki na zupę (porcja dla 2 osób):
1 litr mocnego bulionu warzywnego
200 g tortellini z ricottą i szpinakiem
garść szpinaku
1 puszka pomidorów krojonych bez skórki Łowicz
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka cukru sól, pieprz
1 łyżka śmietany


Wykonanie:
Zagotuj bulion warzywny, dodaj pomidory gotuj przez 10 minut. Dodaj posiekany i podsmażony czosnek. Zupę zblenduj na gładko. Dopraw, solą, pieprzem i cukrem. Dodaj łyżkę śmietany. Zagotuj tortellini, listki szpinaku pokrój w paseczki. Gotowe tortellini zalej zupą, posyp szpinakiem i gotowe. Smacznego.

Katarzyna Downar - Pabianice

Pomidorowa moja ulubiona zupa :) a Łowicz mi w tym pomaga.W załączniku przesyłam zdjęcia dzisiejszej zupki.Wywar robię na swojej robionej kiełbasie ( na wędzonce) dodaję włoszczyznę,ziele angielskie,pieprz,lisc laurowy,całe opakowanie pomidorów krojonych Łowicz, dwie łyżki koncentratu Łowicz,dwie łyżki śmietany,ryż i mięta. Czyli zupa pomidorowa na wędzonce ryżowo miętowa ( miętę siekam i dodaję do zupy ) bardzo ciekawe połączenie, pomidorowa z nutą orzeżwiającej mięty.Mój mąż zaskoczony i zasmaczony w odmienionej pomidorowej.

Wioleta Żurawicz

Amerykański krem z pomidorów podany w chlebie z tostem

 

Składniki:

-⁠ włoszczyzna na 500 ml wywaru

-⁠ 1 puszka pomidorów krojonych Łowicz (400 g)

-⁠ 200 g przecieru z kartonika Łowicz

-⁠ 3 łyżki oliwy -⁠ mała cebula

-⁠ 1 ząbek czosnku -⁠ zioła prowansalskie

-⁠ papryka chili

-⁠ sól

-⁠ pieprz

-⁠ jeden chlebek, jak do żurku

-⁠ 3 plastry sera żółtego

-⁠ tłuszcz do podsmażenia tosta

-⁠ łyżeczka jogurtu i listek świeżej bazylii do dekoracji

Sposób przygotowania:

1. Zaczynam od wywaru. Do garnka z wodą (1 litr) wrzucam umyte i pokrojone w większe kawałki warzywa; marchewkę, korzeń pietruszki i natkę, kawałek selera, kawałek pora, kawałek kapusty pekińskiej. Doprawiam solą i pieprzem i gotuję około 40 minut do uzyskania 500 ml aromatycznego, warzywnego bulionu.

2. Do rondla wlewam oliwę. Dodaję pokrojoną cebulę i czosnek, podsmażam do zeszklenia. Uważaj, żeby nie przypalić!

3. Następnie dodaję pomidory z puszki Łowicza i przesmażam z cebulką i czosnkiem. Doprawiam solą, pieprzem, chili i ziołami. Zapach już jest boski!

4. Całość blenduję na gładko. Dodaję przecier Łowicza dla wzmocnienia pomidorowego smaku i wywar z warzyw. Całość mieszam, przegotowuję razem na małej sile palnika i próbuję! Doprawiam jeżeli jest jeszcze taka potrzeba ;)

5. Teraz czas na przygotowanie chlebka. Najpierw odcinam górę, która będzie pokrywką naczynia. Następnie przy krawędzi odcinam środek chlebka, który będzie naszym tostem. Na dno chlebka wkładam plaster sera żółtego.

6. Tosta przygotowuję z dwoma plastrami sera żółtego, podsmażając na patelni z dwóch stron do zarumienienia i roztopienia się sera. Ciągnący się ser żółty w toście jest najlepszy!

7. Gotowy krem z pomidorów przelewam do chlebka, dekoruję łyżeczką jogurtu naturalnego i listkiem świeżej bazylii. Podaję z ciepłym tostem na drewnianej desce.

Monika Bagińska - Wrocław

 

Krem pomidorowy z sojowymi klopsikami

 

KLOPSIKI Z SOI:

200 g ziaren soi

1 cebula

2 ząbki czosnku

2-3 łyżki posiekanej natki pietruszki

sól pieprz czarny świeżo mielony

ZUPA POMIDOROWA:

1 litr bulionu drobiowego

1 marchewka

1 ziemniak

1 puszka pomidorów bez skóry

1 gałązka lubczyku sól pieprz czarny świeżo mielony

śmietana 18%

Suche ziarna soi zalać zimną wodą i odstawić na co najmniej 12 godzin. Po tym czasie, kiedy ziarna napęcznieją, zlać wodę w której się moczyła. Przełożyć do garnka ze świeżą wodą i gotować, aż będzie miękka, około 1 godziny. Pod koniec gotowania posolić. Miękką soję odcedzić i po przestudzeniu zmiksować blenderem. Masa wychodzi bardzo gęsta, więc kawałki ziaren pozostają. Jeżeli chcemy uzyskać bardziej gładką masę najlepiej soję zmielić w maszynce do mielenia mięsa. Cebulę pokroić w drobną kostkę i zeszklić na patelni razem z rozgniecionym czosnkiem. Jeżeli cebula jest twarda to podlać ją odrobiną wody i zredukować. Dodać do soi razem z posiekaną natką pietruszki i doprawić. Uformować kuleczki wielkości orzecha włoskiego. Przygotować zupę gotując bulion z pokrojona w kostkę marchewką, ziemniakiem i lubczykiem, aż warzywa będą miękkie. Marchewka gotuje się dłużej, więc ziemniaka można dorzucić trochę później. Pomidory skroić i razem z sokiem dodać do wywaru. Gotować, aż zaczną się rozpadać. Zupę zmiksować blenderem na gładki krem, wyjmując wcześniej lubczyk. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Gorący krem pomidorowy podać z sojowymi klopsikami, które można podgrzać w zupie. Na talerzu zrobić kleksy z kwaśnej śmietany.

Sylwia Drożdż - Mielec

Zupa pomidorowa z egzotyczna nutą

 

2 puszki pomidorów krojonych Łowicz
1 puszka mleka kokosowego (400ml)
750ml (3szkl) bulionu warzywnego
1 mała cebulka
2 ząbki czosnku
1 mała papryczka chilli bez pestek
1 łyżka oleju
1/4 łyżeczki kurkumy 1/4 łyżeczki mielonego cynamonu 1/4 łyżeczki mielonego kuminu 1/4 łyżeczki mielonej kolendry
Sezam biały i czarny do posypania zupy


Na oleju przesmażamy posiekaną cebulkę, czosnek i papryczkę oraz pozostałe przyprawy, dorzucamy pomidory z puszki, chwile podsmażamy i przekładamy całość do garnka z bulionem warzywnym, dusimy ok. 15 minut na małym ogniu. Następnie miksujemy blenderem na gładko, doprawiamy do smaku solą, dodajemy mleko kokosowe ( można zostawić łyżkę mleka do dekoracji), dokładnie mieszamy. Rozlewamy do miseczek, posypujemy uprażonym sezamem.

Agnieszka Grubalska – Rypin

Pomidorowa z płatkami owsianymi

 

Składniki; 3 kurze skrzydełka liść laurowy. ziele angielskie, sól, pieprz, (ewentualnie przyprawa uniwersalna do smaku) 1 cebula 2 ząbki czosnku 2 marchewki 1 pietruszka 1 puszka pomidorów Łowicz 2 łyżki koncentratu pomidorowego Łowicz 3/4 szkl. płatków owsianych natka pietruszki lub szczypiorek
Przygotowanie; Mięso myjemy i zalewamy wodą. Wrzucamy obrane marchewki, pietruszkę, cebulę. Dodajemy także ziele angielskie i liść laurowy. Gotujemy do miękkości. Po tym czasie warzywa i mięso wyjmujemy. Warzywa kroimy w drobną kostkę. Do rosołu dodajemy pomidory z puszki (jeśli są w całości to należy je pokroić w kostkę) koncentrat pomidorowy, starty czosnek i doprawiamy do smaku. Gotujemy kilka minut. Płatki owsiane płuczemy w zimnej wodzie a następnie dodajemy do zupy. Gotujemy ok. 5 min. aby płatki się nie rozpadły i nie powstała mało apetyczna "ciapa". Jeśli zupa jest za gęsta wtedy możemy dolać wody. Gęstość zupy dopasowujemy do swoich preferencji smakowych. Gdy zupa już jest gotowa dodajemy pokrojone warzywa. Zupę przed podaniem posypujemy natką pietruszki lub szczypiorkiem.

Elżbieta Połowniak - Stalowa Wola

nagrody główne