Gdy w kuchennym zlewie woda bardzo wolno schodzi, a z odpływu wydobywa się nieznośny smród, zwykle przyczyna jest jedna - zatkanie. Szczególnie łatwo dochodzi do tego właśnie w kuchni. Codziennie do odpływu trafiają resztki jedzenia i tłuszcz (i to pomimo stosowania specjalnej kratki). Odpady te po czasie gromadzą się w rurach, tworząc w końcu zator. Najczęściej można sobie z tym poradzić domowymi sposobami - zanim więc sięgniecie po telefon, by wezwać hydraulika, wypróbujcie domowy patent na odetkanie zlewu. 

Jak odetkać zatkany zlew?

Zacznijcie od wstępnego oczyszczenia zlewozmywaka. Wyjmijcie z odpływu resztki jedzenia i spłuczcie. Następnie weźcie po szklance sody oczyszczonej oraz octu. Najpierw wsypcie do odpływu sodę, a później wlejcie ocet. Przykryjcie talerzykiem i poczekajcie 15-20 minut. Powinniście usłyszeć charakterystyczne bulgotanie w rurach - to znak, że roztwór pracuje, jak należy. Zaczekajcie jeszcze 40 minut i po tym czasie dokładnie spłuczcie zlew wodą. W razie potrzeby, powtórzcie cały proces.

Jeżeli jednak pomimo waszych wysiłków zlew nadal jest zatkany, możliwe, że problem jest poważniejszy. W takiej sytuacji zwykle należy niestety rozkręcić instalację i usunąć zator ręcznie. 

Co zrobić, żeby zlew się nie zatykał?

By problem w postaci zatkanego zlewu zdarzał się wam jak najrzadziej, warto zapamiętać kilka prostych wskazówek. Zainwestujcie w specjalne sitko do odpływu, które ma za zadanie wyłapać większe resztki jedzenia - takie, jak na przykład warzywa albo makaron. Pamiętajcie też, by absolutnie nie wylewać oleju po smażeniu do zlewu. To właśnie tłuszcz często odpowiada za powstające zatory. Przyklejają się do niego fragmenty jedzenia, które trafiają do rur i nieszczęście gotowe. Regularnie obserwujcie swój zlew - gdy zauważycie, że woda gorzej schodzi, od razu zareagujcie i wykorzystajcie powyższy, domowy sposób, który pozwoli przetkać rury.