To warzywo jest nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe. Szczególnie spożywane na surowo. To moc witamin i składników odżywczych dobroczynnie działających na organizm w wielu aspektach. Warto dodawać je do sałatek i kanapek. Przed tym jednak trzeba cebulę pokroić. 

Dlaczego krojenie cebuli doprowadza do łez? 

Pochylając się nad krojoną cebulą, uroniliście już zapewne niejedną łzę w swoim życiu. Intensywny i ostry zapach działa wyjątkowo drażniąco na oczy. Stoją za tym związki siarki, które ulatniają się podczas krojenia. Gdy dotrą do gałek ocznych, wówczas powodują łzawienie. Nie warto wtedy sięgać po gogle narciarskie, trzeba zadziałać na poziomie cebuli i zneutralizować przyczynę ostrego zapachu. 

Prosty trik neutralizujący ostry zapach cebuli 

Aby zniwelować działanie związków siarki, należy zanurzyć warzywo w zimnej wodzie.  W tym celu należy najpierw obrać cebulę, a potem włożyć ją do miseczki wypełnionej wodą. Wystarczy 10 minut takiej kąpieli, by móc bez płaczu przystąpić do szatkowania.  

Jeżeli chcecie wzmocnić jeszcze skuteczność, powinniście dorzucić do miski kilka kostek lodu. Woda i zimno to wyjątkowo efektywny paralizator cebulowego zapachu, który utrudnia ulatnianie się nieprzyjemnych dla oczu i nosa związków. 

Sposób krojenia cebuli a wykorzystanie w przepisach

Cebulę można kroić na wiele sposobów. Wszystko zależy od waszych upodobań, jak również rodzaju potrawy, do której chcecie ją wykorzystać: 

  • Cebula krojona w kostkę jest doskonała do sosów, sałatek oraz farszu. 

  • Można ją kroić również w półplastry, które rozdzielają się na tzw. pióra i są odpowiednie do śledzi w śmietanie i smażonej wątróbki. 

  • Pokrojona w talarki będzie dobrym dodatkiem do hamburgerów, a ósemki stworzą zgrany duet z pieczonymi i duszonymi mięsami.