Napój ze zmieszanych alkoholi znany był w Anglii już w XVII wieku. Nazywano go koktajlem, czyli cocktail, co oznaczało „koguci ogon”. Różne gatunki alkoholu wlewane do jednego kieliszka układają się przed zmieszaniem w różnokolorowe warstwy – stąd porównanie z kogucią ozdobą. Istnieje jeszcze inna nazwa drinków – „ogon mieszańca”, ta nazwa powstała wśród bywalców wyścigów konnych, tak określali oni konie niepełnej krwi.

W XIX wieku pojawiły się pierwsze przepisy, które dość szybko przedostały się z Anglii do innych krajów. Drinki stały się modne. Dziś mają światową renomę, jasne przepisy i miliony zwolenników.

Koktajle - Sztuka zmieszania

 

„Koguci ogon” to mieszanina w różnych proporcjach alkoholi, likierów, win, syropów i aromatycznych dodatków. Nie jest to przypadkowe zmieszanie, lecz sztuka zmieszania. Trzeba odpowiednio dobrać składniki by uzyskać coś lepszego, o wyrafinowanym, subtelnym smaku.

Tę sztukę często kwalifikuje się jako kuchnię napojów. Jak w każdej kuchni istnieją dokładne reguły, których należy przestrzegać. Na ogół nie miesza się alkoholu uzyskiwanego z nasion (whisky, gin, wódka) z alkoholem wytwarzanym na bazie winogron (koniak, armagnac), chociaż istnieją nieliczne odstępstwa od tej reguły. Nie miesza się też alkoholi tego samego pochodzenia (np. wódki z ginem). Dodatki aromatyczne powinny wzbogacać alkohol o swoje własne, specyficzne zalety smakowe.

 Różne koktajle

Drinki dzielone są na kilka grup. Short drink sporządza się bez dodatków i rozcieńczających składników, do niektórych dodaje się żółtko, do innych cytrynę i cukier. Podawana są w kieliszkach o pojemności od 30-120g. Long drink to koktajl, który uzupełnia się (wydłuża) wodą, napojami gazowanymi, wodą sodową, piwem, winem, szampanem albo schwepesem. Podaje się w szklankach o pojemności od 120-330g i większych. Oprócz tego przyrządza się koktajle podawane na ciepło – hot drink, serwowane z mlekiem, jajkiem, sporządzane na owocach i uzupełniane winem. Istnieją także koktajle bezalkoholowe, przygotowywane na bazie soków z owoców, wód sodowych i mleka.